Књиге

  • Удружени издавачи ЈП „Национални парк Тара”, ТО „Тара–Дрина” из Бајине Баште и ТО Златибор објавили су књигу “Златиборе, питај Тару” као подршку развоју туризма. Зашто бисмо сами кад можемо заједно – поручују представници туризма Златибора и Бајине Баште, удружени у издавању књиге „Златиборе, питај Тару”. Названој по у народу радо певаној песми о младалачкој љубави… (види цео чланак)

    Златиборе, питај Тару
  • Младен Јевђовић , Ужичанима је познат највише по својој уметничкој професији. Као свестрана личност, има више интересовања и ван своје струке. Једна од његових пасија је и алпинизам. Обишао је многе планине и попео се на многе планинске врхове. Вероватно је врхунац његове алпинистичке каријере његов приручник за алпинисте који је незаменљив у обуци алпиниста… (види цео чланак)

    Основи алпинистичке технике – Младен Јевђовић
  • Повод за писање књиге „Завичај Сретена Марића” био је догађај који је трајао скоро једну деценију, а који је требало да обележи културну мапу града на један спектакуларан начин, како је замишљено на почетку. Међутим, стицајем разних околности, ствар се пролонгирала па је тек после осам година завршена. Легат Сретена Марића од 12.000 књига, на… (види цео чланак)

    Завичај Сретена Марића – Илија Мисаиловић
  • Сабирајући бројна сведочанства из домаћих и страних извора, историчар уметности Драгиша Милосављевић у књизи „Милешева – осам векова трајања“ осветљава судбину светилишта и улогу у о(п)станку српског народа, али и подсећа да је много тога остало неразјашњено и тајновито. Jош увек није поуздано утврђенo кад је озидана светиња, како каже епска песма, „виш Пријепоља града… (види цео чланак)

    Милешева – осам векова трајања – Драгиша Милосављевић  
  • Милисав Р. Ђенић (90), професор историје из Чајетине, објавио је 20. књигу о завичају –  „Биографски лексикон Златибора“. Као круну деценијских истраживања и писања о ерском хумору, развоју туризма, а посебно о ратницима и патњи народа с почетка 20. века. Аутор је међу корице књиге сабрао биографије 448 личности у два последња века са подручја… (види цео чланак)

    Биографски лексикон Златибора – Милисав Р. Ђенић
  • Ко је био Влајко Брковић и колико га се Ужичани сећају? Они старији и они који су претходних година радили у Ваљаоници бакра и алуминујума знају га. Неки добро, неки по имену. Они млађи вероватно мало, а многи нису ни чули за њега. О Влајку Брковићу, директору Ваљаонице бакра у Севојну, његовом детињству, школовању, каријери,… (види цео чланак)

    „Влајко Брковић – заборављени неимар“ – Драгиша Милосављевић
  • Нађа Тешић (Ужице, 1939 – Њујорк, 2014), познатија као сестра америчког оскаровца Стива Тешића, остала је за живота, поготово као књижевница, скоро потпуно непозната у српској средини, иако је иза себе имала четири романа, неколико драма и мноштво написаних сценарија. Иако је пред крај живота све чешће долазила у Србију, нарочито након НАТО бомбардовања, чињеница… (види цео чланак)

    Бунтовница у сенци  – Нађа Тешић
  • Студија Драгише Милосављевића, посвећена утврђеним вредностима традиционалне куће брвнаре са простора златиборске висоравни, настала је као плод посвећених теренских истраживања и свеобухватног проучавања расположивих извора – архивске грађе, домаће и стране стручне литературе. У својој потрази за „последњим браничима златиборске баштине“ аутор убицира и описује преостале (мање или више очуване) репрезентативне примерке народног градитељства у… (види цео чланак)

    Последњи чувари златиборске баштине – Драгиша Милосављевић
  • Горан Којадиновић Coix нам се представља својом првом збирком поезије под једноставним, али речитим насловом Перла. Своју збирку је поделио у четири циклуса (циклус љубави, циклус емоција, циклус филозофије и циклус верологије), који су, у његовој визији, како нам је то елегантно објаснио у свом предговору, ногари столице на којој седи док пише. Читајући песме… (види цео чланак)

    Перла – Горан Којадиновић
  • КОШАРКА ЗА НЕЗАБОРАВ (Први сусрет са рукописом књиге о ужичкој кошарци Драгана Пејића) Листајући тек исписане странице нове књиге о развоју ужичке кошарке, истакнутог спортског новинара Драгана Пејића, сетио сам се седамдесетих година прошлог века када сам као ужички средњошколац помно пратио успехе тадашњег Кошаркашког клуба „Севојно“ у квалификацијама за улазак у Другу савезну лигу,… (види цео чланак)

    Од старе до нове Слободе – Драган Пејић
  • Роман “Лена ХАД” је вишеслојно дело неког новог жанра, или књижевног правца (можда и неке будуће епохе), чија је битна карактеристика – која се уочава одмах на почетку и истрајна је до последње странице – да није базиран на пређашњим литерарним искуствима у књижевности, већ нуди нов и аутентичан израз. Тај нови жанр аутор назива… (види цео чланак)

    Лена ХАД – Горан Којадиновић
  • Роман „Афрички Учитељ“ је дневник сећања наратора, ученика, на изузетан и необичан живот једног човека – његовог учитеља – Драгог Монаха. Изузетно топао, личан роман посвећен човеку утемељитељу духовног пута наратора. Танана спрега између узрока и последица свега што јесмо. Прате се четири фазе сазревања човека – четири архетипа по Јунгу. Симболично значење има лајт… (види цео чланак)

    Афрички учитељ – Горан Којадиновић