Данима траје пожар у депонији „Дубоко“ код Ужица

После петнаест дана интензивних напора угашено је више од 70 посто пожара на телу депоније „Дубоко“ код Ужица. Гашење се наставља, али се протести грађана због ове еколошке катастрофе не смирују. Забринутост је велика шта ће се даље догађати са депонијом и њеним санирањем, која озбиљно угрожава здравље грађана Ужица и околних насеља и села.

Пожар у Регионалној депонији „Дубоко“ код Ужица, који је избио у ноћи између недеље и понедељка, 5/6. маја, разбуктао се после урушавања дела депоније великих размера. Затрпани су приступни путеви који су били изграђени како би се лакше долазило до жаришта, тако да су у акцију гашења укључена и два хеликоптера МУП-а Србије, велике носивости воде, који су два дана пружали подршку градским и комуналним службама ангажованим на гашењу пожара.

Пожар на депонији „Дубоко“ / Танјуг

Aнгажована je комплетна механизација, око 90 камиона и 20 багера, а на терену су ватрогасци из Ужица, Чачка, Пријепоља, Крагујевца и Краљева. У решавање проблема укључени су и представници Министарства заштите животне средине, Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије, Војске Србије, Института за јавно здравље „др Милан Јовановић Батут“, Министарстава здравља, пољопривреде, заштите животне средине, Србијавода и Србијашума и других релевантних институција.

Изнад депоније је видљив дим, док се испарења осећају повремено и километрима далеко, у Севојну, котлини између Ужица и Пожеге и на околним брдима.

Фотографија: Танјуг

Процена је да је до пожара дошло зато што није контролисана емисија метана и његово концентровање које се добија микробиолошком разградњом органском супстанцом која се налази у комуналном отпаду. Уз то потребна је и контрола површинских и подземних вода, што је међу основним условима које треба да задовољи санитарна депонија. Њихово испуњење најављено је на отварању депоније 2011. године, али очито да су многе мере безбедног управљања комуналним отпадом у међувремену изостале.

Перућачко језеро

Пожар на депонији „Дубоко“ је последица вишегодишњег неадекватног руковања комуналним отпадом, за шта нису испуњени сви потребни технички услови, а количине отпада које су свакодневно довожене из више локалних јединица у овом делу Србије превазилазе прерадне капацитете, уз недовољну примарну селекцију отпада, тако да депонија све више личи на сметлиште.

Према договору надлежних републичких и градских служби сада је приоритет санирање пожара, чије је жариште на дубини од преко 10 метара, што отежава гашење и потпуну стабилиацију ситуације. Након тога приступиће се санацији депоније у складу са захтеваним стандардима за безедно складиштење отпада и заштиту животне средине и здравља људи. За ту сврху расписан је тендер вредан 30 милиона евра.

Фотографија: Танјуг

Мештани оближњих села и становништво овог подручја су забринути због могућих последица по здравље, које могу имати и дугорочне последице. Зато је неопходно одговорно приступити што хитнијем решавању претварања депоније „Дубоко“ од потенцијалне еколошке бомбе у прописно уређену и опремљену санитарну депонију.

Колико је проблем велики показује и чињеница да је на истом месту пожар избио и почетком марта ове године, када је гашен наредних дана, али очито да без квалитетне санације депоније нема другог решења за настале еколошке последице и проблеме.

Deponija Duboko – noćni snimci dronom / REC Media, 15.5.2024.

Ђетиња, Велики парк

Поделите:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Односи се на обавештења о новим чланцима на сајту и важне информације о самом сајту. Нећете добијати никакве рекламе нити ће ваши подаци бити уступани трећим лицима.