Kod nekadašnje karaule Cigla u Jablanici, koju meštani zovu Bijela Glava, 21/22. avgusta 1914. godine sukobile su se jedinice nadmoćnijeg 16. korpusa 6. austro-ugarske armije i Limskog odreda. Nakon žestoke borbe ratnici Limskog odreda, Užičke vojske i dobrovoljci uspeli su da zaustave okupatore u operacijama na početku Prvog svetskog rata. Među izginulim ratnicima Srpske vojske svoj život je položio i komandant trećeg bataljona Četvrtog kadrovskog puka major Vasilije Luković.
Opština Čajetina je na Cigli 2014. godine, u okviru obeležavanja stogodišnjice početka Prvog svetskog rata, podigla spomenik hrabrim borcima, po idejnom rešenju Vladimira Mitrovića, u organizaciji Turističkog udruženja Jablanica.
Svake godine, uz ove datume, narodnim saborom sećanja, pijeteta i saradnje i polaganjem venaca čuva se spomen na izginule srpske junake.
Četvrti kadrovski puk 19. avgusta 1914. stigao je sa Vihre na Vardu oko 6 časova i tu se u izviđanju ka Bujaku zadržao ceo dan. Desno je održavana veza sa Šumadijskom divizijom II poziva koja se nalazila na liniji Mazulje – Metaljka, jer su odstupili sa Suhe gore. Puk, pod komandom potpukovnika Jevrema Mihailovića, imao je u svom sastavu: 23 oficira, 1 činovnika, 13 podoficira, 60 kaplara, 981 redova i 2 mitraljeza.
20. avgust
Zbog povlačenja naših snaga od Rudog puk je 20. avgusta, u ranim jutarnjim časovima, krenuo odstupnim maršem preko Ravnog brda ka Zmajevcu i karauli Cigla, gde je stigao u sumrak. Odmah je uspostavljena veza desno sa Šumadijskom divizijom II poziva na Šarganu, a levo sa odredom majora Vemića na karauli Crni vrh.
Za ojačanje odbrane na ovom pravcu upućeni su, još 19. avgusta, 3. i 4. bataljon 4. puka II poziva. Oni su u 5,30 časova pošli od Kremana preko Šljivovice i Branežaca ka Čajetini, gde su stigli oko 11,45 časova. Marš je nastavljen u 14 časova preko Palisada za Ribnicu. Sutradan je put nastavljen preko Tornika i Jablanice na Ljuljaš (kota 1200 m). Jedinice koje su se već nalazile na tom terenu obaveštene su da su stavljene pod komandu pukovnika Milutina Stefanovića. Zadatak odbrane je bio da se spreči neprijateljsko nadiranje od Ruda ka Uvcu, Priboju i dalje ka Čajetini.
Dotadašnji komandant Limskog odreda, potpukovnik Mihailović, vraćen je za komandanta 4. kadrovskog puka i stavljen pod komandu pukovnika Milutina Stefanovića, koji je komandovao celokupnom odbranom Limskog odreda.
Po izveštaju komandanta 4. kadrovskog puka on je 20. avgusta uveče bio sa jednim bataljonom na položaju Ljuljaš, a sa drugim na Orliću, na desnoj obali Uvca.
Glavne tačke otpora na položaju Cigla bile su na kotama 1076 i 1085, a položaj karaula Cigla je južnije i prostire se do bezimenog potoka koji se uliva u Uvac, zapadno od karaule Rače. Ljuljaš se nalazi pozadi središnjeg dela ovih položaja i dominira okolnim terenom. Levo od Ljuljaša je Orlić, a desno Pološac. Između Ljuljaša i Pološca bio je put koji iz Priboja preko sela Jablanica vodi za Čajetinu.
21. avgust
O borbi na Cigli komandant 5. kadrovskog puka je u svom izveštaju naveo da je puk 8/21. avgusta uočio, oko 7 časova, pokret neprijatelja u cilju napada na desno krilo i bok položaja Zmajevac – Cigla. Po naređenju kdt-a Limskog odreda puk je pokrenut ka položaju Karaula – Cigla. Dve čete upućene su na kote 977 i 999 sa namerom da spreče prodor neprijatelju koji je u tom pravcu već uputio neke svoje delove. Ostatak puka stigao je na karaulu Cigla oko 8 časova. Tu je stigao i ppuk. Jevrem Mihailović koji je izdao naređenje da 5. kadrovski puk zauzme i brani položaj između leve obale potoka Dubnica i desne obale Stupčanskog potoka. Predviđeno je da glavna tačka otpora bude na koti 1085, severno od karaule Cigla.
Neprijatelj je već bio poseo položaj Crno brdo – Goleš. Zato je kdt 5. kadrovskog puka, ppuk Milorad Mitrović, izdao zapovest trećem bataljonu da posedne označeni položaj i uporno drži kote 977 i 999. Mitraljesko odeljenje poselo je kotu 968. Drugi bataljon je poseo Šarenu kosu i kotu 1076 gde se utvrdio. Jedan brdski top postavljen je između kota 1076 i 880, odakle je mogao dejstvovati u svim pravcima koji vode prednjim odbrambenim položajima.
Jedan vod je bio na Oštrelju, kota (1043) za slučaj da neprijatelj izvrši napad iz pravca Bjelog Brda.
Borbe na kotama 977 i 999
Borba je počela oko 8.30 časova, napadom na zapadne padine kota 977 i 999 uz jako dejstvo artiljerije sa položaja iznad Zubaca. Vatra je bila usmerena na prednje položaje naše odbrane na koti 977. Oko 14 časova neprijatelj je izbio na prednju ivicu grebena kote 977, pa su 3. i 4. četa napustile položaje na kotama 977 i 999. Pošto su ti položaji bili veoma važni za odbranu, komandirima ovih četa je naređeno da ponovo zauzmu napuštene položaje. Kota 977 se nije mogla povratiti pa su obe čete posele kotu 999 usporavajući nastupanje neprijatelja. Mitraljesko dejstvo sa kote 968 imalo je jak efekat na usporavanje neprijateljskog nadiranja. Ubrzo je noć prekinula dalje dejstvo neprijatelja.
Borbe na Šarenoj kosi
Na desno krilo puka, ka Šarenoj kosi, neprijatelj je napao ok 12 časova. Tu je otpor pružila 1 četa 5. puka. Oko 14 časova ranjen je k-dir čete, a vodnik koji ga je zamenio, uočivši da neprijatelj vrši obuhvat, odstupio je sa četom ka koti 985. Ppuk. Mitrović mu je uputio pojačanje jedne čete i naredio ponovno zauzimanje napuštenih položaja, ali se u tome nije uspelo pa su se čete zadržale na koti 985 gde ih je zatekla noć. Noć je iskorišćena za utvrđivanje i popunu municije.
Napad na položaje 4. kadrovskog puka
Četvrti kadrovski puk, koji se nalazio na položaju Karaula – Cigla – kota 1085 napadnut je oko 6 časova 8/21. avgusta. Borba je trajala sve do 19,20 časova. U početku borbe puk je imao jedan bataljon u prvom borbenom redu, a dva bataljona su bila u rezervi. Neprijatelj nije uspeo da potisne 4. kadrovski puk.
22. avgust
Sledećeg dana Austrijanci su počeli napad oko 5 časova uz jako dejstvo artiljerije, koji su u toku noći izvukli na Goleš. Vatru su usmerili na kotu 999, a naročito na sedlo i pozadinu kote 1076. Naš top je brzo uspeo da neutrališe njihovo dejstvo, pa se njihova artiljerija sporadično oglašavala gađajući pozadinu gde je pretpostavljala da se nalazi naša rezerva. Borba je pojačana oko 5,30 časova dejstvom jake mitraljeske i puščane vatre neprijatelja sa kote 977 i Šarene kose i nastupanjem njihovih kolona jarugama ka koti 999 gde su se nalazile dve čete 5. kadrovskog puka. Oko osam časova ove dve čete su odstupile sa položaja. Po naređenju komandanta puka pokušano je ponovno zauzimanje kote 999, ali se u tome nije uspelo.
Dve čete koje su bile na Šarenoj kosi dobro su se držale. Pukovnik Mitrović je izvestio puk. Stefanovića da se jedan neprijateljski bataljon spušta sa Crnog brda (kota 924) ka njegovom desnom krilu i da neprijatelj dejstvuje artiljerijskom bočnom vatrom na njegov položaj. Da bi se sprečio obuhvat puk. Stefanović uputio mu je jednu četu 4. bataljona 4. puka II poziva. Pošto se neprijatelj uputio i sa Glavičice u pravcu Oštrelja, zatraženo je od kdt-a 4. kadrovskog puka da uputi jedan bataljon na Oštrelj, koji je bio važna tačka odbrane. Upućen je 2. bataljon koji je sa dve čete poseo Oštrelj, a sa dve čete je bio kod sela Brezovca. Sa bataljonom je dovučen i jedan top koji je postavljen na Oštrelj odakle je dejstvovao po neprijateljskoj pešadiji u nastupanju, koju su podržavala četiri mitraljeza. Neprijatelj je ipak zaustavljen snažnom vatrom sa Oštrelja.
Oko 10 časova jedinice 5. kadrovskog puka sa ojačanjima držali su: Oštrelj, kotu 1045, kotu 794, 880 i 869. Neprijatelj je pojačavao pritisak. Ppuk. Mitroviću je naređena uporna odbrana, a ako ne uspe da održi položaj da se povuče na liniju Tornik – Liska i da bude na krajnjem desnom krilu.
Oko 10,15 časova levo krilo 5. kadrovskog puka počelo se kolebati. Neprijatelj je izvršio i jak prodor ka centru. Da bi se ojačala odbrana na tom pravcu dve čete 2. bataljona razvile su se između kota 999 i 985 prema koti 880. Time je sprečen dalji prodor neprijatelja na tom pravcu.
Bataljon koji se nalazio na Oštrelju je potisnut ka selu Brezovcu. Naša artiljerija usporavala je nastupanje neprijatelja. Velike probleme odbrani zadavalo je dejstvo neprijateljske artiljerije sa Goleša, koja se opet oglasila oko 10,30 časova. Naročito je na udaru bilo desno krilo 4. kadrovskog puka. Neprijatelj se počeo uvlačiti Stupačkim potokom između položaja 5. i 4. kadrovskog puka. Za ojačanje karaule Cigla upućena je, kao poslednja rezerva, četa 4. puka II poziva, sa kote 1076 ka koti 1085. Istovremeno je kao pojačanje upućen i jedan top ka karuli Cigla. Pošto je neprijatelj jako nadirao na spoju 4. i 5. kadrovskog puka, kdt 5. kadrovskog puka naredio je oko 12 časova postepeno izvlačenje iz borbe kosom koja se spušta od sela Brezovica ka Jablanici, a potom ka Lisi. Puk je prikupljen u Jablanici i oko 16,30 časova stigao je na Lisu gde se počeo utvrđivati ka frontu Ljuljaš – Cigla.
Borba na položajima 4. kadrovskog puka
Neprijatelj je 9/22. avgusta počeo napadati na položaje 4. kadrovskog puka oko 6,30 časova artiljerijskom vatrom, a zatim i pešadijskom. Približavanje jačih snaga neprijatelja počelo je oko 7 časova. Naša artiljerija je počela dejstvo na neprijarelja na udaljenosti od 2.400, a puščanom na oko 800 metara. Neprijateljska baterija sa Zmajevca neutralisala je naša dva topa koja su povučena na prihvatni položaj, a prvi borbeni red na levom krilu pojačan je sa tri čete iz rezerve. Neprijatelj je potom dejstvo artiljerije usmerio na našu pešadiju.
Kdt 5. kadrovskog puka upozorio je da neprijatelj sa položaja Brezovice prebacuje pojedine delove od Goleša ka Oštrelju. Zbog toga su dva bataljona i jedan top, pod komandom majora Jovana Katanića, odmah upućeni na desno krilo. Na levom krilu odbrane ostao je samo jedan top, a u rezervi jedna četa 3. bataljona. Jako dejstvo neprijatelja dovelo je do kolebanja odbrane na levom krilu koja je pojačana poslednjom rezervom kako bi se položaji zadržali. Pozadi ovih položaja na udaljenosti oko 2 km bila je jedna četa iz 4. puka II poziva, sa dva mitraljeza koja je trebala da izvrši prihvat 4. kadrovskog puka u slučaju povlačenja.
Pukovnik Stefanović je oko 11 časova dobio izveštaj od ppuk Mihailovića da nadmoćniji neprijatelj uspeva da pokoleba njegove delove i da se položaj ne može održati. Prateći tok borbe sa Ljuljaša, puk. Stefanović je u 11,25 časova naredio da se naročita pažnja posveti desnom krilu. Istovremeno naređuje da dve čete na desnom krilu položaja Ljuljaš budu u prpravnosti da prihvate 4. kadrovski puk u slučaju povlačenja.
Nešto kasnije puk. Stefanović obaveštava ppuk. Mihailovića da je 5. kadrovskom puku naređena uporna odbrana, ali ako ne uspe da zadrži neprijatelja da se povuče na liniju Tornik –– Liska i da bude na krajnjem desnom krilu Liske. U ovo vreme neprijatelj je na dva mesta probio odbranu 4. puka, došlo je do borbe na bajonet i gušanja. Shvativši da se više ne može održati na položaju ppuk. Mihailović je naredio povlačenje ka Ljuljašu, oko 11,50 časova. Čete 4. puka II poziva bile su udaljene oko 2 km i nisu mogle uspešno štititi odstupanje, pa su gubici 4. kadrovskog puka bili veliki. Dva bataljona (659 pušaka) i jedan top sa položaja Cigla (k. 1057 i 1076) odstupili su na prihvatni položaj Ljuljaš, a zatim na Lisku. Jedan bataljon i jedan top sa položaja Oštrelj odstupio je preko sela Jablanice na Lisku. Borba kod zaštitnih delova prestala je oko 15 časova.
O povlačenju 4. i 5. kadrovskog puka izvešten je kdt. Užičke vojske, od koga je traženo da im se u pomoć upute delovi Šumadijske divizije II poziva sa artiljerijom, kako bi dejstvovali u levi bok neprijatelja. Kdt-u odbrane na Crnom vrhu, majoru Nedeljku Miliću je naređeno da se postepeno povuče na levo krilo položaja Tornik.
Od jedinica 4. puka II poziva ostale su tri čete 4. bataljona sa dva bataljona za odbranu položaja Ljuljaš – Orlić. Dve čete sa dva mitraljeza bile su na liniji Ljuljaš – Pološac, a jedna na Orliću. Na Ljuljaš neprijatelj nije izvršio napad, a na Orlić je uputio dve čete koje su dočekane jakom puščanom vatrom i odbijene. Kad je neprijatelj izvršio obuhvat desnog krila odbrane naše jedinice su se povukle na liniju Liska – Tornik.
Po povlačenju 4. kadrovskog puka i čete 4. puka II poziva povukle su se sa Ljuljaša. Četa sa Orlića prebačena je preko Jablanice na zapadnu padinu Liske i vršila je prihvat četa sa Ljuljaša. Sve trupe Limskog odreda bile su 23. avgusta na liniji Liska – Tornik.
Slom 5. armije je zaustavio i dalje nastupanje trupa 6. armije, koja je 23. avgusta prešla u povlačenje na levu obalu Drine.
Gubici 4. kadrovskog puka
Poginuo kdt 3. bataljona major Vasilije Luković iz Knića, srez gružanski, okrug kragujevački, ranjen kap. Branislav Vučković, ranjeni i nestali potporučnici Vitomir Aćimović i Marko Marković. Poginulo je 36 podoficira i vojnika. Ranjeno je 71, a nestalo 165. Iz 5. kadrovskog puka poginulo je 11, a ranjeno 55 vojnika.
(U spisku izginulih boraca 4. kadrovskog puka koji se nalazi u Narodnoj biblioteci Užice, pod inv. br. 25 upisana su imena poginulih boraca Srpske vojske na Cigli)
Istakli se hrabrošću
U borbama na Crnom vrhu i Cigli hrabrošću su se istakli: Komandanti 4. i 5. kadrovskog puka, potpukovnici Jevrem Mihailović i Milorad Mitrović; k-dir 5. brdske baterije, art. kap. I klase Antonije Pekić sa svojom baterijom; kdt Gornjačkog dobrovoljačkog odreda konjički major Velimir Vemić; kdt trupa na Crnom vrhu (kdt 3. bataljona 4. puka II poziva) major Nedeljko Milić; k-dir 6. granične čete artiljerijski kap. I klase Panta Radosavljević; kdt Dopunskog bataljona 4. puka II poziva kap. I klase Aleksa Nikolić i k-dir mitraljeskog odeljenja 4. puka II poziva ppor. Milivoje Bogičević.
Ostavite odgovor