Милан В. Мијушковић (26.6.1947- 06.3.2023), дипломирани дефектолог, приватни предузетник, професионални фотограф, власник фотографског студија Фото М, оснивач и власник Радио 31, прве приватне радио станице у Ужицу.
Почеци његовог бављења фотографијом везују се за 1974. годину када се, као аматер, учланио у Фото Кино Клуб Крагујевац. Убрзо након тога постиже први запаженији успех, добијањем награде на конкурсу Фото Кино Клуба Београд када почиње и професионалну сарадњу са ужичким новинама Вести.
Почетком 80-их година фокус бављења усмерава на комерцијалну колор фотографију, када у оквиру своје куће успоставља лабораторију за израду фотографија. А 1981. године одлази професионално у Монте Карло, да присуствује тркама Формуле 1 и Канском фестивалу и да то фотографски забележи.
Заједно са супругом Весном, 1984. године, отвара своју прву фотографску радњу на локалитету Мегдан, у непосредној близини центра града Ужица и даје јој назив Фото М Студио, симболично према почетном слову свог презимена. У циљу убрзавања процеса израде и квалитета фотографија купује принтер за израду фотографија и машину за развијање филмова.
Од 1990. године редовни је учесник Келнског сајма фото опреме који се одржавао сваке друге године, где је пратио технолошке трендове, куповао најновију опрему и примењивао је у свом раду. Набавком нове машине реномираног јапанског произвођача Noritsu 1990. године Милан Мијушковић уводи значајне иновације у процес развијања и израде фотографија у ужичком крају у том моменту. Као резултат тога, филмови се више не развијају у мраку, слике излазе већ исечене из машине и сортирају се према појединачним филм пакетима. Фото М студио постаје стециште готово свих репортера из округа који долазе да израђују фотографије са свадби, рођендана, крштења и других прослава. Посао почиње значајно да се развија и веома брзо се купује још новија машина са већим капацитетима израде и могућношћу производње још већег обима. Развој пословања прате и озбиљни маркетиншки напори, те је креирано пар веома популарних и певљивих реклама за радио, на чијој изради је био ангажован у том моменту најпопуларнији радијски новинар и диск џокеј који је снимао за целу ex-YU – Зоран Модли.
Крајем 90-их година прелази се полако на дигиталну технологију, када се набавља прва полу- дигитална машина и камера за израду докумената. Нова машина омогућила је и израду визит карти, као и честитки. Паралелно са овим трендом, константно су вршене иновације куповином најновијих Nikon професионалних апарата са прецизним објективима, како би квалитет фотографије био што боље.
Интензивирањем тренда дигитализације, драстично се смањује продаја филмова, које замењују картице, са којих се након израде бришу постојеће и могу радити нове фотографије. Тренд интеграције опције фотографисања на мобилне телефоне додатно је смањио атрактивност овог посла, чинећи да се Фото М студио последњих година диверсификује и на област трговине на мало, претежно школског прибора и декорације за кућу, поред основне делатности.
За 49 година колико се Милан Мијушковић бавио овим послом, Фото М студио променио је 6 локација, изнедрио и подржао 5-6 најближих Миланових сарадника да израсту у веома добре фотографе и часне људе. До последњих дана, Милан Мијушковић остао је рани прихватилац и дисеминатор трендова у области, доводећи оно најбоље од фотографије у град Ужице.
Инфлаторне 1993. године Милан Мијушковић се упустио у свој други по реду најважнији пословни подухват – оснивање прве приватне радио станице у Златиборском округу назване симбилично Радио 31 (према поштанском броју града 31000). Емитовање експерименталног програма почело је 24. фебруара 1993. године, а редовни програм по званичној програмској шеми, кренуо је 1. априла исте године. Први уредник Радија 31 био је Раде Јовановић, професор српско-хрватског језика и југословенске књижевности и познати српски афористичар. У рекордно кратком року Радио 31 је остварио велику слушаност захваљујући младим, ентузијастичним и креативним људима који су уз подршку искусних колега креирали и реализовали квалитетне радијске садржаје.
Важно је истаћи да је Милан Мијушковић, бирајући најбоље сараднике и саветнике, обезбедио у том тренутку максималне професионалне услове за реализацију програма, водећи рачуна да све што је иновација када је реч о овом медију прво стигне до популарног „Тридесеткеца“.
У одређеном моменту Радио 31 је имао 12 стално запослених и око 19 хонорарних сарадника, што је за једну локалну радио станицу заиста импресивно. Водило се рачуна да се у програмској шеми испоштују жеље и очекивања најширег спектра слушалаца и инсистирало се на језичкој и говорној култури.
Својим ангажовањем и одважношћу да преузме ризик у немирним временима и покрене радио станицу која ће врло брзо привући огроман број слушалаца, као и својим фотографским умећем и ангажовањем Милан Мијушковић се сврстао у друштво легенди града на Ђетињи.
Оставите одговор