Mogućnosti i prednosti online psihoterapije

Online psihoterapija je relativno novija pojava i predstavlja pružanje terapijske podrške putem interneta. S obzirom da dosta zavisi od tehničkih mogućnosti i tehničke kulture u nekoj sredini, njena primena varira, ali generalno gledano popularnost psihoterapije ove vrste raste sa dostupnošću tehničkih resursa i razvijanja navike da se online platforme koriste za komunikaciju uopšte, a za terapeutske svrhe posebno.

Ova vrsta terapije omogućava osobama, koje smatraju da na ovaj način mogu dobiti odgovarajuću podršku u rešavanju svojih problema, da komuniciraju sa profesionalnim, odnosno licenciranim psihoterapeutima ili savetnicima preko online platformi.

Smatra se da efekti online psihoterapije mogu biti isti kao sa seansama u ordinaciji, ukoliko osobe koje traže pomoć preferiraju takav način komunikacije i imaju puno poverenje u izabranog psihologa i sigurnost online platforme.

Nemojte dozvoliti da vas depresija odvoji od života / Foto Unsplash

Ciljevi i formati online psihoterapije

Online psihoterapija služi pre svega za:

  • emocionalnu podršku,
  • rešavanje psihičkih problema,
  • poboljšanje mentalnog zdravlja klijenta.

Kod ozbiljnih poremećaja i hitnih slučajeva bolji efekat daju tradicionalni oblici psihoterapeutske podrške i bolničkog lečenja.

Postoji nekoliko formata online psihoterapije:

Panorama Užica
  • video pozivi,
  • razmena poruka,
  • chat sesije,
  • telefonski razgovori.

Klijenti mogu izabrati format koji im najviše odgovara. Na to može uticati tehnička opremljenost i veština korišćenja online platformi, lične sklonosti klijenta, osećaj udobnosti ako komuniciraju iz svog prostora i drugi faktori. Među njima je i želja klijenta da sačuva tajnost komunikacije, koja bi odlaskom u ordinaciju mogla biti narušena. Takođe i situacija kada je zainteresovanim licima ograničen ili otežan pristup tradicionalnoj terapiji.

Online psihoterapijsku podršku daju obučeni profesionalci sa licencom, što obično podrazumeva da su prošli određeni nivo obuke za pružanje kvalitetne terapijske podrške koristeći mogućnosti komunikacije preko interneta.

Bez obzira koji je vrsta psihoterapije u pitanju, tradicionalna ili online, podrazumeva se poverljivost i poštovanje etičkih standarda struke, kako bi se obezbedila bezbednost i dobrobit klijenta .

Prednosti online psihoterapije

Ovde ćemo ukazati na nekoliko prednosti online psihoterapije sa društvenog, kulturnog, tehničkog i praktičnog aspekta. Zavisno od ovih okolnosti primena i popularnost ove vrste psihoterapije može značajno varirati u razlitim regionima i sredinama.

Prednost online psihoterapije je u tome što može biti dostupna licima koja žive u mestima odakle im je manje ili više teško da dolaze kod psihologa u ordinaciju.

I kada nemaju te teškoće, mnogi klijenti će radije iz komfornosti svog doma komunicirati sa psihoterapeutom. Naročito ako je njihova tehnička kultura na nivou da mogu i čak daju prednost komunikaciji preko online platformi.

Takva vrsta komunikacije oslobađa neke osobe da se osećaju slobodnije u iznošenju svog problema, za razliku od drugih kojima znači i neposredno fizičko prisustvo psihoterapeuta tokom sesije.

Uz online psihoterapiju mogućnost izbora termina je mnogo fleksibilnija, jer je lakše naći vreme koje odgovara obema stranama, s obzirom da danas kao da svima nedostaje vremena da realizuju i neke važne stvari za svoje zdravlje i život.

Ovakva vrsta psihoterapije pogoduje održanju redovnosti sesija i kontinuitetu terapije, što često ima ključnu ulogu u ostvarivanju pozitivnih rezultata.

Ima situacija kada bi pojedinci rado koristili terapeutsku podršku, ali se plaše kako bi se to shvatilo u sredini u kojoj žive i rade. Ali, uz online psihoterapiju to ostaje samo između te osobe i izabranog psihologa i nema bojazni da će korišćenje terapije izazvati nekakvu štetu po tu osobu. Ovom vrstom komunikacije takve osobe su ohrabrene da zatraže pomoć ukoliko misle da im je potrebna.

Online psihoterapija može biti iskorišćena i kao mogućnost za prevazilaženje nekih trenutnih stanja nezadovoljstva, frustracije, besa, osećaja povređenosti i slično, gde bi psiholog svojim savetima mogao pomoći da se takva stanja prevaziđu brže i bezbolnije nego u usamljeničkoj borbi sa takvim problemom.

Spektar podrške

Ako se izuzmu teži oblici psihičkih oboljenja koji zahtevaju hitnu reakciju, specifičan pristup ili bolničko lečenje, online psihoterapija može biti primenjana u širokom spektru terapeutske podrške ukoliko su zadovoljeni tehnički uslovi za komunikaciju na daljinu.

Ovde navodimo samo neka stanja kod kojih se može primeniti online psihoterapija sa dobrim šansama za uspeh:

  • Fobije raznih vrsta, panični poremećaj i agorafobija,
  • Socijalna anksioznost (nizak nivo samopouzdanja, trema i preterani strah od javnog pojavljivanja raznih vrsta),
  • Anksiozni poremećaj (strahovi i konstantna pojačana briga),
  • Hipohondrija (preterana briga za sopstveno zdravlje),
  • Stres i depresija raznog inteziteta,
  • Problemi u partnerskim i bračnim odnosima,
  • Razne psihosomatske tegobe,
  • Prevazilaženje neočekivanih i težih životnih situacija.

Za uspešan rezultat online psihoterapije ključni značaj ima iskustvo i profesionalnost terapeuta. Uz svu kvalifikovanost važna je i njegova obučenost za komunikaciju na daljinu, koja ima svoje specifičnosti. Nije bez značaja i kvalitetna i stabilna internet veza, uz jasnu sliku na ekranu i dobar ugao snimanja, što sve zajedno doprinosi sugestivnosti i uverljivosti komunikacije tokom seanse.

Reka Drina, Rogačica

Podelite:

Mesta:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Odnosi se na obaveštenja o novim člancima na sajtu i važne informacije o samom sajtu. Nećete dobijati nikakve reklame niti će vaši podaci biti ustupani trećim licima.