
У престижном „Њујорк Тајмсу“ објављен је чланак о резултатима глобалног истраживања о активности дивљих животиња, у коме је учествовало више од 220 истраживача из 161 институције из целог света.
Међу учесницима истраживања су и Бранко Безаревић из ЈП „Национални парк Тара“ и др Душко Ћировић и Неда Богдановић из Биолошког факултета Универзитета у Београду.
Истраживање у оквиру студије ,,Реаговање сисара на глобалне промене у људској активности“, обухватило је 163 врсте сисара које су праћене са више од 5.000 камера-замки, како би се проучило понашање дивљих животиња у промењеним условима људске активности.
Један од закључака је да дивље животиње реагују различито на повећану људску активност – у зависности од тога где живе и шта једу.
Велики биљоједи, попут јелена или лоса, показују тенденцију ка већој активности када су људи у близини, док месоједи попут вукова или рисова често постају мање активни, преферирајући избегавање ризичних сусрета.
Животиње које живе у непосредној близини градова, као што су јелени или ракуни, могу повећати своју активност у близини људи услед навикавања на њихово присуство, а у вези са тим и проналажења хране у смећу и остацима, нарочито током ноћи.

Међутим, животиње које живе даље од градова и других развијених подручја су доста опрезније у односу на сусрете са људима.
Сажети резултати истраживања дати су у чланку у „Њујорк Тајмсу“, а комплетна студија објављена је у часопису ,,Nature Ecology and Evolution“.

Оставите одговор