Nega i higijena je jedno od najosetljivijih pitanja u prvim bebinim mesecima. Posebnu pažnju treba posvetiti bebinoj koži, koja je odmah po rođenju veoma tanka i osetljiva. Obratite pažnju na sve što tada koristite za održavanje higijene bebe, na pelene, vlažne maramice, zaštitne kreme i drugo.
U najranijem periodu koža je zaštićena sirastim slojem koji je štiti od spoljnih uticaja, jer je koža bebe zbog nedovoljne razvijenosti propustljivija nego što će biti već tokom prvih meseci. Tada jača, postaje deblja, manje propustljiva i otpornija je na spoljne uticaje.
Sitne promene na koži bebe u tom periodu su normalna pojava, kao što su crvene tačkice ili blago crvenilo, ali se brzo povlače. Posebnu pažnju treba obratiti na negu kože u takozvanom pelenskom delu bebinog tela.
Pelene se moraju često menjati da ne dođe do iritacije kože, a može se pojaviti i zbog vrste pelena koje koristite.
Šta je pelenski osip?
Pelenski osip su promene na koži u vidu crvenila i sitnih tačkica na delu tela koje pokrivaju pelene i koje su jače izražene od uobičajenog crvenila koje se brzo povlači. Ako se formira izraženiji osip onda se radi o upali nežne bebine kože koja se naziva pelenski osip.
Više je razloga zašto dolazi do pelenskog osipa, a najčešći su sledeći:
- nedovoljno često menjanje pelena,
- nedovoljna higijena prilikom presvlačenja,
- reakcija na jednokratnu pelenu ili deterdžent za pranje pamučnih pelena,
- alergijske reakcije (na nešto od hrane ili na preparate koji se koriste za negu bebe).
Ranije su preporuke bile da se bebe kupaju svaki dan, ali sada se to ne preporučuje jer preterano kupanje takođe može dovesti do iritacije kože.
Najbolje je prilikom svakog presvlačenja oprati deo bebinog tela ispod pelena čistom toplom vodom, blago ukloniti preostale kapi vode i ostaviti da se koža osuši. Onda naneti tanak sloj zaštitne kreme, ne previše jer i to može iritirati osetljivu kože bebe. Na kraju staviti čistu pelenu. Ako koristite jednokratne pelene propratite da li možda te pelene ne prave problem, jer je i to moguće.
Bićete u raznim situacijama kada su vam za bebinu higijenu potrebne i vlažne maramice. Kada idete sa bebom kod njenog lekara, ako putujete, kada ste van kuće u šetnji, ako su velike vrućine radi osveženja. Možete ih iskoristiti za brisanje igračaka i drugih predmeta sa kojima beba dolazi u kontakt.
Kako izabrati najbolje vlažne maramice za bebe
Vlažne maramice za bebe su neophodne i dobrodošle. Ali i tu morate voditi računa da ne koristite obične vlažne maramice, a takođe ni one vlažne maramice za bebe koje ne prijaju njenog osetljivoj koži, možda zbog nekog sastojka u njima.
Važno je koristiti vlažne maramice koje su izrađene upravo za bebe, jer su blage, hipoalergene i bez mirisa. Njihov sastav je neiritirajući za osetljivu kožu bebe.
Najbolje vlažne maramice za bebe su one u kojima voda ima daleko najveći procenat učešća u odnosu na druge sastojke. Voda je prirodni hidratant i najblagotvornija je za hidrataciju, čišćenje i mekoću bebine kože.
Uticaj vode i ostalih sastojaka u vlažnim maramicama
U izradi vlažnih maramica za bebe stiglo se do izuzetno visokog učešća vode, čak 99,9%. Takve vlažne maramice su izuzetno blage i nežne, a proizvodnja se odvija u sterilnim uslovima. Takav sastav i način izrade omogućava da one ne iritiraju kožu i pomažu u sprečavanju nastanka alergijskih stanja kože.
Posebno se vodi računa da ostali sastojci vlažnih maramica za bebe ne sadrže potencijalne alergene kao što su mirisi, alkohol ili veštačke boje.
Konzervansi su važni za sprečavanje kontaminacije maramica, ali treba da budu blagi i prisutni u malim količinama.
U vlažnim maramicama mogu biti sastojci koji pomažu u hidrataciji i smirivanju kože, a ako se koriste obično su to vitamin E i aloe vera.
Prilikom izbora vlažnih maramica za vašu bebu obavezno pogledajte sastav na etiketi. A kad ih koristite ipak obratite pažnju kako bebina koža reaguje, jer je svaka beba jedinstvena. Ona vam je najveći dar u životu i zaslužuje svu pažnju i negu.
Ostavite odgovor