Ужички специјалитети са роштиља

УЖИЧКИ ЋЕВАПЧИЋИ

(за 5 особа)

1 кг млевене јунетине
15 дкг ужичког кајмака
печене паприке са белим луком
со

Млевену јунетину оставите на хладном месту да одлежи 12 сати. Затим је још једном самељите, добро измесите, посолите, обликујте ћевапчиће и одмах испеците. Печене ћевапчиће обложите печеним паприкама и прелијте загрејаним кајмаком.

Салата: Паприке бабуре испеците у рерни. Када се охладе, белим љуштите им кожицу и сложите у дубљу посуду. Посолите, поспите ситно сецканим белим луком, прелијте уљем и сирћетном киселином и оставите да се добро охлади.

УЖИЧКА ПЉЕСКАВИЦА

(за 3 особе)

Панорама Ужица

60 дкг млевене свињетине
20 дкг лука
4 зелене паприке
20 дкг кајмака
уље
бибер
со

Млевено месо посолите и забиберите па добро измешајте. Обликујте пљескавице величине длана. Пеците их с обе стране на намашћеном роштиљу. Пљескавице служите украшене нарезаним луком и паприкама и преливене растопљеним кајмаком.

УЖИЧКА МУЋКАЛИЦА

(за 3 особе)

60 дкг свињетине
3 јаја
4 зелене паприке
уље
бибер
со

Месо изрежите на мање коцке и набодите на ражњиће. Науљите и пеците на роштиљу, а затим посолите и забиберите. На уљу пропржите нарезану паприку, посолите и забиберите и умешајте јаја. На то ставите мућкалицу скуниту с ражња и одмах служите.

БИФТЕК НА УЖИЧКИ НАЧИН

(за 4 особе)

80 дкг говеђег бифтека
15 дкг ужичког кајмака
уље
бибер
со

Бифтек изрежите на 4 дебља одреска. Посолите и забиберите. Науљите и испеците с обе стране на роштиљу. Печене бифтеке сложите на тањир и прелијте загрејаним ужичким кајмаком. Послужите с печеним паприкама и црним луком.

ЗЛАТИБОРСКИ ОВЧЈИ СИР

(за 4 особе)

60 дкг овчјег сира (зрелог)
црвена паприка (слатка)
15 дкг овчјег кајмака
бели хлеб

Сир изрежите на комаде. Поспите црвеном паприком и пеците с обе стране на роштиљу. Печени сир послужите на препеченом хлебу и прелијте кајмаком.

О печењу на роштиљу

Комади меса које у облику одреска печете на роштиљу треба да буду равни. Све неравнине и испупчења ће брже горети па месо неће моћи да буде лепо и равномерно испечено. Тврде комаде меса треба пре печења омекшати у маринади. Поред тога, месо ће из раствора повући зачине и тиме добити пријатну арому.

Пре печења месо истуците батом и намажите уљем. Науљите и решетку роштиља, како би се спречило загоревање меса и олакшало његово окретање.

Роштиљ треба да буде добро загрејан како би се површина меса брзо запекла а хранљиви и ароматични сокови не би исцурели. Никада на роштиљ не треба стављати месо тек извађено из фрижидера, јер се неће добро испећи и само ће расхладити роштиљ.

Бела и светла меса (телетина, пилетина, риба) природно су сува и мека, зато их пеците на умерено загрејаном роштиљу, а да би била сочна, треба их у току печења чешће премазивати уљем, растопљеном машћу, маслацем или сланином.

Тамна меса (свињетина, јунетина, говедина) су природно сочна и релативно тврда. Неопходно их је прво запећи на веома загрејаном роштиљу (да би се затвориле поре), а затим печење треба наставити на умереној ватри.

Месо пре печења не треба солити, јер со извлачи сок па месо остаје суво. Изузетак су пилићи, ћевапчићи и ражњићи. Најбољи су они ћевапчићи који се одмах праве и пеку на роштиљу, јер ако стоје, изгубе боју.

Приликом печења ћевапчиће треба стално окретати како им не би исцурио сок, а служити их у загрејаним посудама.

Лук је обавезан пратилац свих јела са роштиља. Може се додати и љути феферон. Поред тога, за украс се могу користити зелена салата, зелене паприке, парадајз, краставци, першун и слично.

Кратко пре печења, месо се може потопити у мешавину уља и бибера у коју је додата чајна кашичица разних сувих зачина или кашичица лимуновог сока.

Припремљено на основу књиге СПЕЦИЈАЛИТЕТИ С РОШТИЉА, Бранка Влаховић, „Младост“, Загреб, 1990.

Панорама Ужица

Поделите:

Места:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *