Изложба у Историјском архиву: Српско војничко гробље у Алжиру

Поводом 110 година од почетка Првог светског рата, и у години када је Ужице – Престоница културе Србије 2024 – Историјски архив Ужице и Друштво пријатеља Алжира приређују изложбу „Српско војничко гробље у Алжиру”.

Свечано отварање изложбе је у уторак, 10. септембра у 10 часова, у галерији Историјског архива у Ужицу, Жичка бр. 17.

Изложбу отвара амбасадор Народне Демократске Републике Алжир господин Фатах Махраз.

Изложба ће бити отворена до 30. септембра.

Српско војничко гробље у Алжиру

Српско војничко гробље у Алжиру формирано је у периоду између 1916. и 1919. године. Првобитно гробље било је смештено двадесетак километара источно од града Алжира, у месту Таменфуст (Tamenfoust), раније Кап Матифу (Cap Matifou), а 1982. године премештено је у град Алжир, на територију градске општине Дели Ибрахим (Dely Ibrahim).

Ужице - панорама

На Српском војничком гробљу почивају посмртни остаци 324 страдала припадника Српске војске из времена Првог светског рата, када се у неколико приобалних градова и насеља у Алжиру налазило више француских војних болница у којима су збрињавани рањени и исцрпљени српски војници. Они су са острва Крф и Видо, ради наставка лечења, транспортовани у савезничке војне болнице у северној Африци. Преминули српски војници у Алжиру сахрањивани су у кругу француске војне болнице „Лазарет“.

Српско војничко гробље у Алжиру чува сећање на јунаке пале за слободу Србије и једно је у низу српских војничких меморијала из Првог светског рата, као што су Крф и Солун у Грчкој, Бизерта у Тунису, Јиндриховци у Чешкој, Добруџа у Румунији и многи други који нису препуштени забораву.

Велики Рзав, Орловача, Равни

Поделите:

Једно реаговање на на „Изложба у Историјском архиву: Српско војничко гробље у Алжиру“

  1. doktor

    Lepo je da ste pomenuli srpsku vojsku koja je , posto je presla Albaniju , tu na severu Afrike cekala 3 godine u najbednijim uslovima da ponovo krene kuci i oslobodi svoju zemlju od neprijatelja !! Hiljade vojnika je ostalo na grobljima severne Afrike
    jer su uslovi boravka i lecenja za ranjenike bili jako josi ! Ipak , kad su krenuli kuci , krajem 1918 god. nikakva ih sila ni vojska
    nije mogla zadrzati , pa su probijajuci „Solunski front“ pohrlili ka svojoj Srbiji , svojim selima , brdima i rekama , ka svom
    zavicaju i milim porodicama u njemu !!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Односи се на обавештења о новим чланцима на сајту и важне информације о самом сајту. Нећете добијати никакве рекламе нити ће ваши подаци бити уступани трећим лицима.