Kosjerić

Kosjerić / Fotografije TO Kosjerić

Kosjerić je smešten u plodnoj dolini na obalama reke Skrapež. Reka se od svog izvorišta na planini Povlen, sa 1000 metara nadmorske visine spušta prema gradu koji je na 415 metara nadmorske visine. Pored Povlena (1347 m) sa severozapada, okružuju ga sa severoistoka Kozomor (1007 m) i Maljen (1104 m) na kojem je poznata turistička destinacija Divčibare.

Istorija

Nema pouzdanih podataka o vremenu naseljavanja teritorije današnje opštine Kosjerić, ali je zabeležen značajniji priliv stanovništva u drugoj polovini XVIII veka, najviše iz Crne Gore, Istočne Bosne i Starog Vlaha.

Smatra se da najstariji doseljenici potiču iz Kosijera u Crnoj Gori, a prvi je došao Antonije Kosijer sa svoja tri sina. Zabeleženo je da je Antonije Radojević 1854. došao u Kosjerić i otvorio svoju drumsku mehanu.  

Prilivom stanovništva razvija se i varoš, koja taj status dobija 1892. godine.

U novije vreme, sedamdesetih godina prošlog veka, razvoju je doprineo prolazak pruge Beograd-Bar. Danas je nosilac razvoja TITAN Cementara Kosjerić, osnovana 1976. godine. Zahvaljujući visokom kvalitetu cementa i svojoj poslovnosti ima sigurnu poziciju na tržištu Srbije, Crne Gore i Hrvatske. Društveno odgovornim ponašanjem značajno doprinosi kvalitetnijem životu građana i vođenjem brige o očuvanju životne sredine.

Perućačko jezero

Prema preliminarnim podacima popisa 2022. godine u naselju Kosjerić živi oko 4.000 stanovnika, a cela opština ima više od 10.000 žitelja.

Kultura i turizam

O istoriji ovog kraja najviše ćete saznati posetom Starom hanu, adaptiranoj mehani koju je 1854. godine otvorio Antonije Radojević. Danas se u njemu nalazi moderan Vizitorski centar i stalna izložba o Kosjeriću. Ipred hana je spomenik Antoniju Kosijeru, prvom doseljeniku u Kosjerić.

Stari han

Iz prošlog vremena sačuvana je i zgrada Sreskog načelstva, sagrađena 1891. godine.

U centru Kosjerića je Olimpijska česma, posvećena divizijskom generalu Svetomiru Đukiću, koji je sa grupom srpskih oficira osnovao Srpski olimpijski klub 23. februara 1910. godine u današnjem hotelu „Moskva” u Beogradu. Bio je prvi direktor Srpskog olimpijskog kluba i vođa prve srpske olimpijske selekcije Kraljevine Srbije 1912. godine na Petim letnjim olimpijskim igrama u Stokholmu. Rođen je u selu Ražana kod Kosjerića.

Nemojte propustiti priliku da posetite Legat Lize Marić Križanić, koji se nalazi u zgradi gde je i Narodna biblioteka „Sreten Marić”. Slikarka Draginja Draga Marić, poznatija kao Liza, rođena je sestra poznatog esejiste, profesora i akademika Sretena Marića i pravnika i državnog savetnika za međunarodno pravo Dragoslava Marića. Rođena je 1905. godine u selu Subjel kod Kosjerića. Pripada generaciji mladih slikara, koji su stvarali između dva rata u Beogradu. Nakon boravka u Parizu, u kome je delila stan sa pesnikinjom Desankom Maksimović, udala se 1926. godine za poznatog karikaturistu Pjera Križanića. U njenom slikarskom opusu preovladava ulje na platnu, a glavni motivi su mrtva priroda, kao i prizori iz Beograda i Dubrovnika.

Narodna biblioteka u Kosjeriću nosi ime Sretena Marića, esejiste, prevodioca i profesora svetske književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Rođen je 1903. godine u Subjelu, a najveći deo života proveo je u Srbiji i Francuskoj. U Beogradu je diplomirao književnost, a u Parizu je doktorirao istoriju. Kao gimnazijski profesor radio je u Beogradu, Skoplju i Zagrebu. Drugi svetski rat proveo je u Beogradu i rodnom Subjelu. Posle rata bio je savetnik za kulturu u jugoslovenskoj ambasadi u Parizu. Šezdesetih godina vratio se u Srbiju, gde se započeo profesorsku karijeru na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Preminuo je u Francuskoj 1992. godine.

Seoski turizam je počeo u opštini Kosjerić sa značajnijim počecima razvoja ovog oblika turizma u Srbiji. Veliki je potencijal ukupnog razvoja ovo kraja sa brojnim uređenim seoskim domaćinstvima.

Preporuka je da u više kosjerićkih sela obiđete crkve i ostatke srednjovekovnih utvrđenja u Tubićima i Paramunu. Najlepše crkve su Crkva brvnara posvećena Svetom Đorđu u selu Seča Reka i crkve u Makovištu, Radanovcima, Ražani i Subjelu.

Crkva Svetog Đorđa u Sečoj Reci

Crkva Svetog Đorđa u Sečoj Reci je crkva brvnara podignuta 1812. godine, na mestu hrama koji su Turci zapalili 1805. ili 1806. godine, o čemu svedoči natpis na zapadnim vratima crkve. Ova izuzetno vredna crkva brvnara, koja je proglašena spomenikom kulture od velikog značaja, predstavlja jedan od najuspešnijih primera osaćanskog graditeljstva u Srbiji, jer su je gradili majstori iz Osata iz istočne Bosne.

U okviru izletničkog i rekreativnog turizma gosti rado posete i vodopad Veliki skakavac na reci Kamešini u selu Skakavci. Visok je 15 metara. U selu se nalaze i dva termalna izvora, pa oni koji žele da ostanu duže mogu koristiti smeštaj u seoskim domaćinstvima.

Čobanski dani

„Čobanski dani“ su tradicionalna kulturno-turistička manifestacija, koja se svake godine krajem jula održava u Kosjeriću u organizaciji Turističke organizacije. Čuva i neguje narodnu tradiciju i običaje srpskog sela u ovim krajevima i izvorno narodno stvaralaštvo.

Centralni događaji manifestacije su nadmetanje u „Starom pevanju u Srba”, prikaz ručnih radova „Vredne ruke”, priprema tradicionalnih jela „Zlatne ruke”, zatim „Čobanske sportske igre” i izbor najlepše čobanice i čobanskog para.

Velika brana, Đetinja

Podelite:

Odnosi se na obaveštenja o novim člancima na sajtu i važne informacije o samom sajtu. Nećete dobijati nikakve reklame niti će vaši podaci biti ustupani trećim licima.