Овогодишњи број стручног часописа Корак библиотеке (број 8) објављен је у штампаном и онлајн издању као и претходни бројеви. Издавач је Народна библиотека Ужице.
Из садржаја броја издвајамо био-библиографију Ивана Ршумовића, завичајног аутора, библиотекара и директора Библиотеке, поводом 10 година од његове смрти.
У рубрици Библиографије објављен је други део библиографије Љубише Р. Ђенића који се односи на његове прилоге у листу „Вести“ у периоду од 1952. до 1982. године.
Народна библиотека Ужице је примила значајан поклон од суграђанке Неде Здравковић са Новог Зеланда, око 400 књига на страним језицима међу којима има и ретких и необичних издања, о чему је објављен посебан рад у часопису.
У рубрици Из прошлости је и прилог о најстаријем медицинском часопису Српског лекарског друштва – Српски архив за целокупно лекарство. Први број часописа објављен је 1874. године, а у њему су објављивали угледни лекари и други домаћи и страни стручњаци из сродних научних области. Часопис је доносио прилоге о савременим трендовима лечења, дијагностици, као и о организацији медицинске струке, санитарној контроли, стоматологији, биомедицини и фармацији код нас и у свету.
Савремена библиотечка пракса у овом броју се бави подстицањем читања код деце кроз пројекте са еколошким темама као и темама из културне историје завичаја. Важну улогу у подстицању читања имају свакако школски библиотекари, а да би боље одговорили изазову разматрају се могућности њиховог сталног стручног усавршавања.
У часопису је и рад Библиотека Цркве Светог Ђорђа у Ужицу о развоју црквене библиотеке у Ужицу у Парохијском дому и њеним фондовима и програмима.
Истраживачки рад се бави свеобухватном анализом настанка и развоја часописа Medicus који издаје Медицински факултет у Крагујевцу.
Рад библиотека и библиотекара у време паметних телефона је представљен у раду немачке ауторке Ирине Критикоу који је преведен са енглеског.
У приказима су информације о стручним скуповима у Бијељини и Риму и четири приказа стручних публикација.
Оставите одговор