У Малој галерији Дома Војске Србије у Београду отворена је изложба „Армијски ђенерал Крста Смиљанић“ у организацији Библиотеке „Љубиша Р. Ђенић” из Чајетинe и Медија центра „Одбрана“, коју ће посетиоци моћи да виде до 1. марта.
Изложбу је идејно осмислила историчарка и музејска саветница Снежана Ђенић, директорка Библиотеке, којa je овом поставком од преко 40 фотографија и докумената успела да дочара али и пружи увид у животни пут и каријеру једног од најзначајнијих сарадника војводе Радомира Путника у балканским ратовима.

Армијски ђенерал Крста Смиљанић (Љубиш, 1868 — Београд, 1944), носилац је бројних домаћих и страних одликовања. По завршетку Војне академије у Београду 1896. године, због изузетних способности, преведен је у ђенералштабну струку. Учествовао је у балканским и Првом светском рату, на одговорним дужностима, које су од њега очекивале домишљатост у реализацији логистичких задатака, али и борбених, што је показао у борбама на Солунском фронту, где је командовао Дринском дивизијом. Након Првог светског рата био је шеф Војне мисије у Љубљани, која ће прерасти у Дравску дивизијску област под његовом командом. Обављао је дужност команданта Треће армијске области у Скопљу и Друге армијске области у Сарајеву. Био је бан Зетске бановине и краљев сенатор све до пензионисања 1938. године.
Снежана Ђенић, директорка Библиотеке и добитник признања „Златна значка“ који Министарство културе и информисања додељује за несебичан, предан и дуготрајан рад и стваралачки допринос у ширењу културе, ђенерала Крсту Смиљанића уврстила је у ред оних елитних војних стратега који су „високе положаје у војној хијерархији постигли искључиво својим залагањем, радом и једном часном службом свом народу и отаџбини.“
„Он никада није био династички официр. Није припадао ниједној војној хунти, ни Црној, ни Белој руци, као што није био ни члан камариле, и било којег другог клана. Положио је заклетву четворици владара, и часно им је служио, али сматрао је да се та заклетва једино полаже пред својим народом и пред својом отаџбином“, напоменула је Снежана Ђенић, сматрајући да величина његовог војничког духа лежи у неприкосновености његовог карактера.
Наводећи речи ђенерала Крсте Смиљанића, да је „судбина нашем народу додељивала час добре и срећне, час тешке и мучне дане, али се никад није изгубила нада“, начелница Галерије Дома Војске Србије Јелена Кнежевић обратила се посетиоцима уверена да је ова изложба прави начин да се име славног војника открије испод вела заборава којим га је прекрила историја.

Она је подсетила „да је иза ђенералове личности, будући да није имао ближег и даљег потомства, остао само карабин, сабља и гусле који се чувају у спомен-збирци чајетинске Библиотеке“.
Отварању изложбе присуствовао је и директор Медија центра „Одбрана“ пуковник доц. др Миљан Милкић.
(Медија центар Одбрана)
Оставите одговор