
Фестивал Заједнице професионалних позоришта Србије „Јоаким Вујић“, 61. по реду, биће одржан од 12. до 19. маја у Народном позоришту Ужице.
По избору селектора Зорана Стаматовића, директора ужичког Народног позоришта, публика ће бити у прилици да види седам представа:
„Галеб“, Позориште „Бора Станковић“, Врање
„Амазонке“, Позориште за децу и младе, Крагујевац
„Неки важан човек“, Народно позориште Тимочке крајине „Зоран Радмиловић“, Зајечар

„Хамлет у селу Мрдуша доња“, Народно позориште Приштина, Грачаница
„Српској омладини, Димитрије Туцовић“, Пулс театар Лазаревац
„Веселе жене Винздорске“, Народно позориште Крушевац
„Мага“, Народно позоришта Ужице
Извештај Селектора Зорана Стаматовића
Фестивал Заједнице професионалних позоришта Србије „Јоаким Вујић“ представља значајан догађај у позоришном календару Србије, пружајући платформу за разноврсне позоришне праксе. Ове године, селекција представа је резултат пажљивог промишљања о уметничким вредностима, тематској разноликости и естетским приступима који одражавају савремене друштвене и културне контексте који су изведени на основу пријављених представа од стране позоришта.
У периоду од прошлогодишње селекције до данас, одгледано је 21 представа, што указује на изазове и могућности с којима се суочавају позоришта у Србији. Овогодишња селекција има за циљ да истакне не само уметнички квалитет, већ и релевантност тема које се обрађују, као и различите приступе у режији, драматургији и самој глумачкој изведби.
Представе које предлажем за овогодишње издање фестивал су:
1. Галеб, по тексту Антона Павловича Чехова и у режији Филипа Виноградова, у продукцији Позоришта “Бора Станковић” из Врања
Представа „Галеб“ доноси савремену интерпретацију Чеховљеве драме, која се бави вечним темама уметности, љубави и људске судбине. Режија младог руског редитеља Филипа Виноградова доноси свежину и актуелност, преиспитујући односе између ликова кроз призму савремених друштвених контекста. Виноградов се не ослања само на класичну структуру драме, већ је адаптира како би рефлектовао савремене дилеме и унутрашње сукобе ликова. Ова представа истражује суштинске људске емоције, као што су неузвраћена љубав и потрага за смислом, што је чини релевантном за данашњу публику. Кроз снажну глумачку игру и занимљиву сценографију, „Галеб“ поставља питања о уметности и њеној улози у животима појединаца, чиме се позива публика на интроспекцију и промишљање о властитим сновима и аспирацијама.
2. “Амазонке”, аутори текста Јулиа Сандор и Јаша Коцели , режија Јаша Коцели , продукција Позориште за децу и младе Крагујевац
Ова представа представља јединствену фузију митологије и историје, истражујући улогу жена ратница кроз векове. Коцели, као редитељ и коаутор, користи позоришну археологију како би спојио легенде кавкаских народа са историјским подацима о женама ратницама из античке Грчке. Ова представа не само да обогаћује позоришни репертоар, већ и отвара важна питања о идентитету, снази и независности жена у савременом друштву. Кроз динамичну кореографију и богату сценографију, „Амазонке“ истражују теме моћи и отпора, позивајући публику да преиспита традиционалне родне улоге. Ова представа је значајна јер не само да слави снагу жена, већ и изазива стереотипе, чинећи је релевантном у контексту савремених борби за равноправност.
3. “Неки важан човек”, по тексту и режији Жељка Хубача, у продукцији Народног позоришта Тимочке крајине “Зоран Радмиловић”
Одлучио сам да у селекцију уврстим ову представу због њене способности да комплексно истражује живот и политичку каријеру Николе Пашића кроз веома занимљив приступ. Ова драма о Николи Пашићу користи богату историјску грађу како би истражила комплексност политичког живота и идентитета. Кроз реалистичне слике и сновиђења, поставља важна питања о одговорности и етици у политици. Представа се бави темама личне и колективне историје, истражујући како прошлост обликује садашњост. Кроз снажне дијалоге и емотивне сцене, „Неки важан човек“ позива публику да размисли о властитим политичким ставовима и одговорности према друштву. Ова представа је значајна јер не само да осветљава историјске фигуре, већ и пружа критички осврт на савремене политичке околности, чинећи је релевантном за данашње друштво. Са својим израженим тематским слојевима провоцира дискусију о значају позоришта у анализи и критици прошлости, чиме се потврђује њена релевантност и вредност унутар савременог позоришног дискурса.
4. „Хамлет у селу Мрдуша доња“, текст Иво Брешан, режија Јана Маричић, продукција Народно позориште Приштина са привременим седиштем у Грачаници
Адаптација Брешановог дела доноси универзалне теме људске природе и моралних дилема, смештене у савремени контекст. Маричићка користи хумор и иронију како би истражила корупцију и људску слабост, пружајући критички осврт на друштво. Представа пружа занимљив поглед на борбу појединца против учинка традиције и локалне средине, фокусирајући се на теме моралности, освете али и апсурдних људских односа у малим заједницама, истражујући како појединци реагују на изазове и неправде у свом окружењу. Кроз снажну глумачку игру и креативну сценографију, „Хамлет у селу Мрдуша доња“ поставља питања о људској природи и етици, чиме се позива публика на размишљање о властитим вредностима и изборима.
5. „Српској омладини, Димитрије Туцовић“, текст и режија Златко Паковић, продукција ПУЛС театар Лазаревац
Ова представа се бави темама социјалне правде и одговорности, користећи историјске референце и савремене проблеме. Паковић, кроз ангажовану драматургију, позива публику на акцију и промишљање о друштвеним неправдама. Кроз динамичну структуру и снажне поруке, представа истражује како појединци могу утицати на промене у друштву. Ова представа је значајна јер не само да осветљава историјске фигуре, већ и пружа критички осврт на савремене политичке околности, чинећи је релевантном за данашње друштво. Кроз снажну глумачку игру и емотивне сцене, „Српској омладини, Димитрије Туцовић“ позива публику да размисли о властитим политичким ставовима и одговорности према друштву.
6. „Веселе жене Виндзорске“, писац William Shakespeare, режија Соња Петровић, продукција Крушевачко позориште
Ова комедија истражује савремене улоге жена у друштву, користећи хумор и иронију. Редитељка доноси савремени контекст у класичну причу, истражујући како се традиционалне родне улоге преплићу са савременим изазовима. Представа се бави питањима идентитета и очекивања, пружајући забавну, али и критичку перспективу. Кроз динамичну глумачку игру и креативну сценографију, „Веселе жене Виндзорске“ постављају питања о љубави, превари и друштвеним нормама, чиме се позива публика на размишљање о властитим вредностима и изборима.
7. „Мага“, по тексту Јелене Кајго, у режији Бориса Тодоровића, продукција Народно позориште Ужице. Представа града домаћина, која учествује по аутоматизму што је предвиђено статутом овог фестивала
Ова представа фокусирана на борбу главне јунакиње за савремени плес и људска права двадесетих година прошлог века, разматра значај уметности у тмурним временима користећи драмско-плесни израз, уз музику Ирене Драговић Поповић, чиме се ствара емотивна прича о слободи, истини и друштвеним вредностима кроз динамичну кореографију и емотивну дубину. „Мага“ позива публику да размисли о властитим искуствима и осећањима, чиме се ствара снажна веза између извођача и гледалаца.
На основу анализе пријављених представа, верујем да ће овогодишњи фестивал понудити разноврсне и квалитетне представе које ће привући пажњу публике. Селекција је осмишљена тако да обухвати различите уметничке приступе и теме, чиме се ствара платформа за дијалог и размену идеја међу уметницима и публиком. Очекујем да ће фестивал допринети јачању позоришне заједнице и подстакнути даљи развој уметничког стваралаштва у склопу ове заједнице.
Зоран Стаматовић

Оставите одговор