Представљање књиге „Случај Винча“ на Златибору

Плакат за промоцију романа "Случај Винча" Горана Милашиновића

У оквиру Златиборског читалачког клуба, у Огранку библиотеке „Љубиша Р. Ђенић“ на Златибору, у петак, 29. новембра у 19.00 часова биће представљена књига Горана Милашиновића „Случај Винча“.

У програму учествују аутор др Горан Милашиновић, Драган Бјелогрлић, режисер филма „Чувари формуле“ који има исту тему као и роман „Случај Винча“ и раније објављени роман Горана Милашиновића „Расцепи“ (2011), који су били основа за писање сценарија филма, Мирјана Црнчевић, управник Библиотеке специјалне болнице „Чигота“ и библиотекар Љиљана Ракић. Текстове чита глумица Дивна Марић.

Роман „Случај Винча“ (2017) добитник је Књижевне награде „Троношки родослов“ и Награде „Бранко Ћопић“.

Након вишедеценијског избегавања теме радијације у Институту Винча, Горан Милашиновић је догађаје о српском Чернобиљу испричао ефектно и са много детаља.

Винча, 15. октобар 1958. У послеподневним сатима огласио се централни аларм за детекцију повишеног радиоактивног зрачења. Група младих научника је приликом извођења научног експеримента осетила мирис озона… Убрзо ће сви они оболети од радијационе болести, за коју, наизглед, нема лека. Преостаје једино да се у париском Институту „Кири“ обаве експерименталне, хумане трансплантације коштане сржи, прве у свету. Наравно, ако се претходно нађе довољно грађана Париза који би ризиковали живот да покушају да помогну потпуним странцима… Судбине оболелих, љубав између једне пацијенткиње и једног француског лекара и склапање пријатељстава одвијају се далеко од очију јавности, чему доприносе и политички притисци.

Горан Р. Милашиновић (Ђаково, 1958) је лекар специјалиста интерне медицине, редовни професор на Медицинском факултету Универзитета у Београду и директор Пејсмејкер центра Клиничког центра Србије.

Стари град Ужице

Прву књигу објавио је 1989. године. Његова књига епистоларне прозе „Волтин лук“ (1996) је настала у сарадњи са Живојином Павловићем, а књигу разговора „Два срца“ (2013) објавио је у сарадњи са Милошем Јевтићем. Објавио је и књигу поезије, збирку прича и осам романа: Хераклов грех (1999), Посматрач мора (2001), Камера обскура (2003), Апсинт (2005), Маске Софије де Монтењ (2007), Троугао квадрат (2009), Расцепи (2011) и Случај Винча (2017).

Златибор, Обудојевица

Поделите:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Односи се на обавештења о новим чланцима на сајту и важне информације о самом сајту. Нећете добијати никакве рекламе нити ће ваши подаци бити уступани трећим лицима.