Podaci o broju obolelih od malignih bolesti u Srbiji već godinama su veoma zabrinjavajući. Od ovih bolesti godišnje oboli više od 40.000 ljudi.
Posle bolesti srca i krvnih sudova građani Srbije najčešće obolevaju i umiru od malignih bolesti. Najčešći su rak pluća, dojke, debelog creva, grlića materice i prostate.
Stručnjaci ističu da je prevencija veoma važna i da pomaže, zato što su dve trećine faktora koji izazivaju karcinome oni faktori na koje možete uticati.
Ovde ćemo se pored opšte prevencije više pozabaviti posebnom vrstom prevencije kada je reč o kanceru grlića materice, a to je konizacija grlića materice ili još preciznije loop konizacija, koja se danas najčešće radi zbog prednosti koje pruža prilikom izvođenja postupka.
Šta je konizacija grlića materice i kada se preduzima
Konizacija grlića materice je hirurški postupak koji se koristi za uklanjanje dela tkiva u obliku konusa sa grlića materice. Ovaj postupak se obično preduzima kada postoji sumnja na prisustvo prekanceroznih ili kanceroznih promena na grliću materice.
Prethodno se biopsijom dijagnostikuju ćelijske promene i ako se utvrdi da mogu dovesti do razvoja karcinoma, ili je otkriven karcinom grlića materice u ranoj fazi, konizacijom se vrši uklanjanje ćelija ili tkiva kako bi se sprečio razvoj raka grlića materice ili kako bi se lečio rani oblik raka.
Konizacija se preduzima kada rezultati Papa testa i drugih testova za skrining raka grlića materice ukazuju na promene na grliću materice. Takođe se može koristiti kao deo terapije kod žena koje već imaju dijagnozu raka grlića materice kako bi se uklonili oboleli delovi tkiva.
Konizacija grlića materice obično se preduzima kao preventivna mera ili kao deo lečenja ranih stadijuma raka grlića materice. Njena primena zavisi od individualnog slučaja i procene lekara.
Loop konizacija i njene prednosti
Loop konizacija je tip konizacije, pored klasične i laserske, poznata i kao elektrohirurška konizacija. To je medicinska procedura koja se koristi u prevenciji raka grlića materice i primenjuje se kada testovi pokazuju prisustvo prekanceroznih ili kanceroznih promena.
Tokom loop konizacije lekar uklanja konusni deo tkiva koristeći specijalnu petlju (omčicu) koja se zagreva najčešće nisko voltažnom strujom. Cilj ove procedure je uklanjanje promenjenih ćelija koje mogu biti prekancerozne ili kancerozne, sa ciljem sprečavanja razvoja raka grlića materice.
Loop konizacija se obično izvodi u lokalnoj anesteziji i može se obaviti kao ambulantni postupak. Na zahtev pacijentkinje može se raditi i u opštoj anesteziji.
Ova metoda se danas najčešće radi zbog minimalnog krvarenja tokom i posle konizacije, a sa savremenim aparatima oštećenje tkiva je svedeno na minimum i ne otežava histopatološku analizu.
Klasična konizacija skalpelom se retko radi i to najčešće kada prilikom prve konizacije nisu odstranjene patološke promene ili se kasnije ponovo jave. Ovaj tip konizacije radi se u opštoj anesteziji.
Konizacija nije bolna jer se radi pod anestezijom, a oporavak protiče uglavnom bez posebnog rizika, uz preporučene mere koje predočava lekar, koji prepisuje i lekove protiv bolova i grčeva koji mogu potrajati nekoliko dana.
Preventivne mere za smanjenje malignih bolesti
Odgovornost za prevenciju malignih oboljenja je na svakom pojedincu, bilo da se radi o pridržavanju preporuka o načinu zdravog života ili o redovnim medicinskim pregledima koji mogu pomoći za rano otkrivanje maligniteta i blagovremenog preduzimanja odgovarajućeg lečenja.
Redovni medicinski pregledi kao što su mamografija, Papa test, kolonoskopija i razne vrste skrininga , mogu pomoći u ranoj detekciji i sprečavanju razvoja malignih oboljenja.
Što se tiče zdravog načina života poznate su preporuke koje mogu pomoći da se lakše nosimo sa izazovima i problemima savremenog načina života koji mogu biti uzročnik maligniteta. One se odnose na ishranu, fizičke aktivnosti i neke navike koje mogu podsticati oboljevanja.
Poželjna je zdrava ishrana koja je bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i nemasnim proteinima, čime se može smanjiti rizik od kanceroznih oboljenja. Korisno je ograničiti unos prerađenih namirnica, zasićenih masti i šećera koji su faktor rizika za nastanak ovih bolesti.
Redovna fizička aktivnost je preporuka za opšte zdravlje organizma i bolju psihofizičku spremnost za svakodnevne aktivnosti i dobru energiju. Razne vrste vežbi i svakodnevne šetnje pomažu u održavanju zdrave težine i mogu smanjiti rizik od razvoja određenih vrsta kancera, poput kancera debelog creva i dojke.
Pušenje je jedan od glavnih uzroka mnogih vrsta kancera, uključujući karcinom pluća, grla, jednjaka i drugih organa. Prestanak pušenja i izbegavanje duvanskog dima mogu značajno smanjiti rizik od oboljevanja.
Prekomerna konzumacija alkohola takođe povećava rizik od razvoja određenih vrsta kancera, poput karcinoma jetre, dojke i debelog creva.
Izlaganje UV zračenju može povećati rizik od razvoja melanoma i drugih oblika raka kože. Zato se preporučuje korišćenje zaštitnih krema, nošenje šešira i odeće koja štiti od sunčevih zraka, a naročito je važno da to bude u najtoplijem delu dana.
Pravilna higijena i vakcinacija protiv virusa koji su povezani sa određenim vrstama kancera, poput virusa hepatitisa B i humanog papiloma virusa (HPV), takođe mogu doprineti prevenciji malignih oboljenja.
Zato budite odgovorni prema sebi, primenom ovih preventivnih mera možete smanjiti rizik od razvoja malignih oboljenja i doprineti očuvanju svog zdravlja.
Ostavite odgovor