Naslov je rečenica kojom je čuvena Koko Šanel definisala parfem. Detalj sa istorijom iz drevnih civilizacija.
Još iz Mesopotamije, više od hiljadu godina pre nove ere, ostala je zamapćena žena po imenu Taputi koja je pravila parfeme.
Osim za ličnu upotrebu parfemi su korišćeni i za druge namene. Egipćani su koristili parfeme u verskim ritualima, a u Srednjem veku parfemi su imali i estetsku i medicinsku svrhu. Pravili su ih i monasi u evropskim manistirima.
Period Renesanse bio je i period renesanse parfema – postali su popularni među plemstvom, simbol luksuza i prestiža. Postojale su čuvene italijanske parfemske kuće još u to vreme.
Napredovala je i tehnologija proizvodnje parfema. Stari Grci i Rimljani razvili su tehnike destilacije i ekstrakcije mirisa. U 17. i 18. veku Francuska je centar proizvodnje parfema sa organizovanim gajenjem mirisnih biljaka, naročito na jugu zemlje.
Novija istorija parfema
Tokom 19. veka već se može govoriti o parfemskoj industriji, koju je omogućio razvoj hemije i početak proizvodnje sintetičkih mirisa. Parfemi su proizvođeni u većim količinama i cene su postale pristupačnije širim slojevima.
La Belle Époque (lepa epoha) je izraz koji je nastao posle Prvog svetskog rata, a nostalgično se odnosi na prethodni mirnodopski period od 1871. do 1914. godine. Tada su, kako se govorilo, Francuska i Evropa procvetale, u tom dužem periodu mira, blagostanja, napretka ekonomije i brojnih tehnoloških otkrića. Parfemi su postali sastavni deo mode i stila. Kuće poput Guerlain, Chanel i Caron su stvarale mirise koji su definisali epohu.
Odlika današnje parfemske industrije je velika raznolikost širom sveta. Postoje stotine brendova i hiljade različitih mirisnih nota. Sintetički sastojci se koriste sve više, a značajnu ulogu dobija dizajn ambalaže i marketinška ponuda širokim tržištima.
Ono što obeležava istoriju parfema su različite društvene i kulturne promene koje su uticale na njegovu upotrebu, razvoj tehnika proizvodnje i snažna uloga koju parfemi danas imaju u svetu mode.
Šta su originalni parfemi, a šta kopije?
Izraz originalni parfemi podrazumeva one parfeme koji su proizvedeni od strane autentičnog brenda ili proizvođača. Originalni parfemi su rezultat originalnih formula, sastojaka i procesa proizvodnje koje je odobrio sam brend. Na etiketi posebno dizajnirane bočice ili pakovanja nalazi se naziv i znak brenda.
Originalni parfem kupujete kod ovlašćenih prodavaca ili na prodajnim mestima brenda i to vam daje sigurnost da ste dobili pravi proizvod, često praćen garancijama kvaliteta i autentičnosti.
Postoje i „imitacije“ ili „kopije“ parfema koje pokušavaju simulirati miris popularnih brendova, ali nisu proizvedene od strane samih brendova. Koliko god izgledale identično ili gotovo identično, ove kopije nisu autorizovane, čine zloupotrebu brenda radi bolje prodaje i veoma su različitog kvaliteta.
Koje su osnovne grupe parfema?
Postoji više klasifikacija parfema, kao što je koncentracija aromatskih jedinjenja, mirisne note ili pojedine karakteristike.
Najpre četiri osnovne grupe parfema koje se razlikuju po koncentaciji mirisnih sastojaka.
Parfem (Parfum ili Extrait de Parfum) je najkoncentrovaniji oblik parfema i obično sadrži između 15% i 40% aromatskih jedinjenja. Ima najduže trajanje na koži i često se koristi u večernjim ili posebnim prilikama.
Parfemska voda (Eau de Parfum – EDP) je srednje koncentrisana i obično sadrži između 10% i 20% mirisnih jedinjenja.
Toaletna voda (Eau de Toilette – EDT) je takođe manje koncentrovana od parfema i obično sadrži između 5% i 15% mirisnih jedinjenja. Popularna je kao svakodnevni izbor jer ima osvežavajući efekat.
Kolonjska voda (Eau de Cologne – EDC) je još manje koncentrovana, sa sadržajem mirisnih jedinjenja od 2% do 5%. Lagana je i osvežavajuća i takođe se često koristi za osvežavanje tokom dana.
Šta su mirisne note?
Mirisne note čine osnovne sastojke parfema i određuju njegov jedinstven karakter. Parfemi sadrže obično tri seta mirisnih nota.
Gornje note (Top Notes) su prve note koje se osećaju nakon nanošenja parfema i traju kratko, par sati. One su lagane i osvežavajuće i daju prvi utisak o parfemu.
Srednje note (Middle or Heart Notes) se osećaju kada gornje note izblede i traju nekoliko sati.
Donje note (Base Notes) najduže ostaju na koži i daju stabilnost mirisu.
Često se navode i mirisne grupe parfema, kao što su:
- Cvetni, koji mogu sadržati samo jednu vrstu ili mešavinu više različitih cvetova;
- Orijentalni, bogati najčešće mirisima cimeta, ambera, karanfilića, tamjana;
- Citrusni, zasnovani na citrusnim notama limuna, narandže, grejpfruta, mandarine;
- Drveni, sa takozvanim zemljanim mirisima koji se koriste u srednjim i baznim notama parfema.
Postoji i više drugih mirisnih grupa u kojima se mogu naći cvetne i voćne note, mirisi duvana, katrana, ukusi meda, čokolade, vanile.
U čestoj upotrebi su aldehidi, sintetičke hemijske komponente koje se najčešće mešaju sa cvetnim notama. Najpoznatiji aldehidni parfem je Chanel No5 iz kolekcije Koko Šanel, koji je za nju izradio parfimer Ernest Bo i predstavljen je 1921. godine.
„To je bilo ono što sam čekala. Parfem kakvog nema. Ženski parfem koji miriše na ženu”, izjavila je Koko Šanel. Njenom rečenicom smo počeli i završavamo ovaj tekst o originalnim parfemima, uz napomenu da izbor vašeg parfema treba da bude, pre svake preporuke – vaš lični izbor, izraz vašeg stila i samopouzdanja.
Ostavite odgovor