
Zašto se toliko govori o probioticima i zašto se sve više koriste? Probiotičko dejstvo pojedinih namirnica često se navodi kao dodatni korisni faktor u marketinškim kampanjama, računajući na povećanje prodaje tih namirnica. Jogurt, kefir i kiseli kupus smatraju se namirnicima koje sadrže najveće količine probiotika.
Probiotici su živi mikroorganizmi koji pri unošenju u odgovarajućim količinama doprinose boljem funkcionisanju creva. To su takozvane „dobre“ bakterije koje pomažu održavanje ravnoteže mikroorganizama u crevima, doprinose boljem varenju, jačaju imunološki sistem i doprinose opštem zdravlju. Pored namirnica unose se i kao suplementi, dodaci ishrani, u manjim ili većim količinama, što zavisi od stanja organizma.
Najjeftiniji probiotici su u čestoj upotrebi kao suplementi jer i oni mogu imati dovoljno probiotsko dejstvo u normalnom stanju organizma. Ako je reč o ozbiljnijim slučajevima lekar obično preporučuje jače doze i bolji kvalitet.
Koje su funkcije probiotika
Osnovna funkcija probiotika u organizmu je održavanje i poboljšavanje zdravlja probavnog sistema.
Oni pomažu u održavanju ravnoteže „dobrih” i „loših” bakterija u crevima, što doprinosi optimalnom radu creva. Ove bakterije igraju važnu ulogu u razgradnji hrane i apsorpciji hranljivih materija.

Funkcija jačanje imunološkog sistema je takođe važna za sposobnost adekvatnog imunološkog odgovora organizma kada se bori bori protiv infekcija i bolesti.
Probiotici se često koriste u prevenciji i tretmanu određenih gastrointestinalnih problema, kao što su dijareja uzrokovana antibioticima, sindrom iritabilnog creva ili inflamatorne bolesti creva. Pomažu u smanjenju bolova u stomaku, kod nadimanja i promena u pražnjenju creva.
Novija istraživanja pokazuju da postoji veza između crevne flore i mentalnog zdravlja, pa se probiotici testiraju u kontekstu poboljšanja raspoloženja i smanjenja simptoma anksioznosti i depresije.
Od čega zavisi delotvornost probiotika
Delotvornost probiotika zavisi od više faktora, a osnovnim se smatraju:
– soj probiotika,
– doza,
– individualne karakteristike organizma.
Zato je važno da pre nego što počnete da uzimate probiotike, obavite konsultaciju sa lekarom, koji će vam zavisno od vašeg opšteg zdravlja i eventualnog uzimanja drugih lekova preporučiti koje probiotike da koristite i u kojim dozama.
Treba da znate da svaki soj unutar određene vrste bakterija može imati specifične karakteristike i uticaje na organizam. Samim tim različita je njihova efektivnost u određenim uslovima i pri raznim simptomima. Zato je dobro posavetovati se sa lekarom da prema vašim tegobama prilagodi specifičan soj probiotika kada ih uzimate kao suplement.
Doza ili broj bakterija (kolonija formirajućih jedinica – CFU) koji se unosi u organizam u probiotiku utiče na njegovu efikasnost. Ali to ne znači da je veći broj bakterija bolji u svakom slučaju, odnosno da je cena nužno i pokazatelj delotvornosti. I najjeftiniji probiotici mogu imati dovoljno probiotičko dejstvo, kao što određene situacije, kao što je uzimanje antibiotika, možda zahtevaju veće doze.
Delotvornost probiotika zavisi i od njihove sposobnosti preživljavanja. Da bi bili efikasni probiotici moraju preživeti prolazak kroz želudačnu kiselinu i stići do creva. Koliko su otporni na želudačne sokove toliko će uspešnije stići, zadržati se i razmnožiti u crevima kako bi pokazali svoju efikasnost.
Pri nabavci probiotika treba voditi računa o njihovim specifičnostima i nameni. Određeni sojevi mogu biti dobra podrška opštem zdravlju creva, a drugi su korisniji, na primer, za jačanje imunološkog sistema. Uzimajte ih prema svojim potrebama.
Pitanje je i koliko je probiotik sposoban da se veže za ćelije u vašem organizmu, jer od pravilnog vezivanja zavisi i efekat na funkcionisanje probavnog sistema ili adekvatan imunološki odgovor.
U krajnjoj liniji, kvalitet proizvoda, odnosno suplementa koji uzimate, ima važnu ulogu, tako da je preporuka da uzimate proizvode pouzdanih proizvođača koji pružaju informacije o vrsti i broju bakterija, kao i o testiranju na preživljavanje i stabilnost proizvoda. To uključuje da i najjeftiniji probiotici imaju odgovarajući kvalitet.
Najbolje je ipak da poslušate savet vašeg lekara koji će preporučiti probiotik prilagođen vašim specifičnim potrebama i zdravstvenom stanju.
Probiotici i disbioza
Disbioza je poremećaj ravnoteže između “dobrih” i “loših” bakterija u crevima ili drugim delovima tela gde postoji normalna bakterijska flora. U normalnim uslovima, organizam ima kompleksnu i osetljivu ravnotežu mikroorganizama. ali kada dođe do disbioze, ta ravnoteža se narušava. Dolazi do prekomernog razmnožavanja patogenih bakterija, gljivica ili drugih mikroorganizama, dok se istovremeno smanjuje broj korisnih bakterija.
Disbioza može biti uzrokovana različitim faktorima, kao što su:
– upotreba antibiotika koji mogu da uništavaju i korisne bakterije u crevima,
– neadekvatna ishrana, sa previše šećera, a siromašna vlaknima,
– stres takođe može izazvati promene u sastavu bakterija u crevima,
– infekcije bakterijama, virusima ili gljivicama mogu izazvati disbiozu.
Disbioza se može manifestovati nadimanjem, gasovima, dijarejom, a često izaziva umor, lošu koncentraciju i promene u koži.
U lečenju disbioze uključuju se promene u ishrani i upotreba probiotika sa ciljem obnove ravnoteže bakterija. U nekim slučajevima i terapiju antibioticima koje mora odrediti lekar.
Najjeftiniji probiotici ili oni skuplji
Na pitanje da li uzimati najjeftinije probiotike ili one skuplje odgovor nije jednoznačan. Najjeftiniji probiotici mogu pružiti određene koristi za zdravlje. Efikasnost zavisi od sastava, broja bakterijskih sojeva, njihovoj koncentraciji i drugim faktorima.
Najjeftiniji probiotici često sadrže manji broj bakterijskih sojeva i niže koncentracije bakterija u poređenju sa skupljim proizvodima. Međutim, i ovi jednostavniji probiotici korisni su za održavanja ravnoteže crevne mikroflore, poboljšanja probave ili jačanje imunološkog sistema.
Najčešće cena probiotika zavisi od toga koliko on ima različitih sojeva bakterija i koju količinu korisnih bakterija. Oni koji ih imaju više, skuplji su. Oni najjeftiniji probiotici sigurno su manjeg kvaliteta, ali je važno istaći da individualni odgovor na probiotike može varirati kod ljudi, jer crevna mikroflora svake osobe može biti jedinstvena.
Zato je najbolja konsultacija sa lekarom ili nutricionistom za pravilniji izbor probiotika koji odgovara vašim potrebama.

Ostavite odgovor