Budite sigurni da ćete uvek imati struju u kući

Osigurajte se od iznenadnih prekida u snabdevanju električnom energijom
/ Foto Filipe Paulo na Unsplash

Kako da budete sigurni da ćete uvek imati struju u kući? Napravili ste vikendicu ali još uvek niste uveli struju, možda imate problema sa povremenim prekidima u snabdevanju, izvodite radove na terenu i treba vam električna energija za mašine i alate… Ovo i još niz mogućih situacija rešite nabavkom agregata za struju.

Agregati za struju su uređaji koji proizvode električnu energiju. Način je jednostavan – pretvaranjem mehaničke u električnu energiju. Koriste motor za pokretanje generatora koji proizvodi struju.

Ovi uređaji se često koriste kao izvor struje u situacijama kada nije dostupna električna mreža ili kada je potrebno privremeno snabdevanje električnom energijom. Agregati za struju mogu biti različitih veličina i snaga, od manjih prenosivih uređaja koji se koriste za kućne potrebe, kampovanje ili u nekim hitnim situacijama, do većih industrijskih agregata koji su sposobni da napajaju velike objekte kao što su bolnice ili industrijla postrojenja.

Čemu služe agregati za struju

Agregati za struju se koriste za vanmrežno napajanje u raznim situacijama. Već smo pomenuli da se koriste u situacijama kada nije dostupna električna mreža ili kada je potrebno privremeno snabdevanje električnom energijom na udaljenim lokacijama kao što su gradilišta, kampovi ili ruralna područja.

Ove praktične uređaje dobro je imati kao rezervni izvor električne energije u slučaju nestanka struje zbog prirodnih nepogoda, jakog vetra, havarija na elektroenergetskoj mreži i drugih hitnih situacija.

Važne institucije kao što su bolnice, banke, komunikacioni i radio i tv centri obavezno imaju ove uređaje, podešene na automatsko uključivanje kada dođe do prekida snabdevanja preko električne mreže. Oni se automatski uključuju u redovan rad i obezbeđuju kontinuirano snabdevanje električnom energijom koje je ključno za funkcionisanje tih institucija.

Đetinja

Za organizaciju događaja na otvorenom, kao što su koncerti, sajamske i sportske manifestacije i slično, agregati za struju se koriste za neprekidno obezbeđenje električne energije za osvetljenje, ozvučenje, rashladne vitrine sa hranom i druge potrebe.

Za kućnu upotrebu su naročito pogodni jer mogu biti rešenje i van kuće, kao što je na primer kampovanje u prirodi, ili za sigurnost privremenog napajanja električnih uređaja tokom prekida redovnog snabdevanja preko električne mreže.

Zašto su popularni prenosivi benzinski agregati

Prenosivi benzinski agregati za struju su veoma popularni jer su prilagodljivi i idealni za širok spektar primena. Najčešće se koriste za kućnu upotrebu i poslove na terenu.

Jednostavni su za korišćenje i održavanje, njihovu prenosivost olakšavaju točkovi i ručke, a obično su ekonomičniji i jeftiniji od drugih vrsta agregata.

Prilikom nabavke agregata za struju proverite da li njegove performanse zadovoljavaju zahteve onoga gde i za šta nameravate da ih koristite. To se posebno odnosi na elektronski kontrolisane uređaje kao što su muzičke linije, televizori, kompjuteri, električni ručni alat, punjači.

Korisno je napomenuti da je kod ovih uređaja kritičan momenat ne nestanak struje, već njen dolazak, naročito kada je prekid kratkotrajan. U trenutku dolaska struje dolazi do malo strujnog udara na napajanju na tim uređajima i tada može doći do oštećenja nekog od sklopova unutar uređaja.

Prilikom kupovine agregata za struju obavezno proverite njegovu snagu. Imajte u vidu da nivoi snage do 10 kw mogu zadovoljiti većinu potreba u kućnoj upotrebi i za jednostavnije poslove. Njihov kapacitet rezervoara za gorivo može biti različit, ali do 25 litara je količina kojom možete lakše manipulisati, a omogućava neprekidno napajanje i do 10 sati. U ovim agregatima rezervoar za ulje je obično kapaciteta do jedan litar.

Ovi prenosivi agregati pružaju stabilan napon od 230 V i pogodni su za različite potrebe i poslove. Posebno se vodi računa o sigurnosnim funkcijama koje korisnike štite od bilo kakvih rizika tokom upotrebe.

Ostali agregati

Pored prenosivih agregata koji su obično snage do nekoliko kilovata, srednji agregati mogu imati snagu do nekoliko desetina kilovata. Koriste se za napajanje većih kuća, manjih firmi, malih prodavnica ili za gradilišta.

Koriste se i u industriji i komercijalnim postrojenjima za osvetljenje i napajanje mašina, alata i drugih električnih uređaja. Mogu biti deo stalnih ili privremenih instalacija, omogućavajući fleksibilnost u prilagođavanju potrebama proizvodnje ili hitnih i vanrednih događaja.

Industrijski agregati imaju snagu koja može biti od stotine kilovata do nekoliko megavata. Koriste se za napajanje velikih industrijskih postrojenja, bolnica, supermarketa, kao i za rezervno napajanje u hitnim situacijama.

Posebna vrsta su mobilni agregati koji se montiraju na kamione ili prikolice i mogu imati snagu od nekoliko desetina kilovata do nekoliko stotina kilovata. Koriste se za različite poslove na terenu, kao što je izgradnja puteva, za privremene događaje ili kao rezervni izvori energije za hitne situacije.

Princip rada agregata za struju

Agregati su opremljeni motorom koji pokreće ceo sistem. Ovaj motor može biti benzinski, dizel, gasni ili na baterijsko napajanje, zavisno od tipa agregata.

Motor pokreće generator koji pretvara mehaničku energiju motora u električnu energiju. Generator je sastavljen od statora (fiksni deo) i rotora (pokretni deo). Rotirajući pokretni deo, obično magnet, prolazi kroz stacionarni deo koji sadrži provodnike. Ovaj proces indukuje električnu energiju u provodnicima statora.

Ugrađeni regulator napona održava stabilan izlazni napon električne energije čak i ako se brzina motora ili opterećenje na generatoru promene. Imaju i sisteme hlađenja kako bi održali optimalnu temperaturu motora i generatora tokom rada.

Ovaj proces omogućava da se mehanička energija dobijena iz motora pretvori u električnu energiju koja se može koristiti za različite svrhe.

Preporuke za bezbedno korišćenje

Korišćenje agregata za struju može nositi određene rizike, pa skrećemo pažnju na neke od njih.

Agregati obično koriste fosilna goriva poput benzina ili dizela, što rezultira emisijom štetnih gasova kao što su ugljen-monoksid, azotni oksidi i čestice čađi. Ovo može predstavljati zdravstveni rizik za ljude u blizini, posebno ako se agregati koriste u zatvorenim prostorijama bez odgovarajuće ventilacije.

Korišćenje agregata sa motorima koji koriste zapaljive tečnosti kao gorivo može povećati rizik od požara, posebno ako se nepravilno manipuliše gorivom ili ako postoji curenje goriva.

Agregati za struju mogu biti veoma bučni, što može uzrokovati neprijatnosti za ljude u okolini, a ako se radi o dugotrajnoj izloženosti buci to može dovesti do oštećenja sluha.

Važno je da pravilno održavate agregat kako je to naznačeno u uputstvu. Nepravilno održavanje agregata može dovesti do kvarova ili čak neispravnosti sistema, što može uzrokovati prekid snabdevanja strujom ili čak oštetiti električne uređaje koji su povezani.

Pravilnim izborom agregata u pogledu snage i preporučenim rukovanjem imaćete siguran uređaj za rešavanje problema sa nestankom struje, a njegovim odgovornim korišćenjem minimizirate potencijalni negativni uticaji na ljude, životnu sredinu i imovinu.

Stari grad Užice

Podelite:

Mesta:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Odnosi se na obaveštenja o novim člancima na sajtu i važne informacije o samom sajtu. Nećete dobijati nikakve reklame niti će vaši podaci biti ustupani trećim licima.