Crkva brvnara u Dobroselici

,
Crkva brvnara u Dobroselici

Crkva svetog proroka Ilije, poznatija kao crkva brvnara u Dobroselici uvek je na vrhu liste mesta na Zlatiboru koja treba posetiti. Smeštena je u selu Dobroselica, među visokim raskošnim borovima koji pamte i vreme Kosovskog boja.

Na osnovu zapisa otkrivenog na jednom od brvana, zaključuje se da je crkva sagrađena 1821. godine, na mestu starije crkve, koju su Turci 1806. godine porušili i spalili. Sačuvano je ime samo jednog od graditelja, Mitra Udovičića iz Stubla.

Priča o nastanku crkve počinje mnogo ranije. Ne zna se kada je tačno sagrađena, a po pričama, sagradio ju je neki hajduk, kao svoju zadužbinu. Najstariji pomen crkve i njenih sveštenika Gavrila i Boža je pronađen u zapisu u manastiru Svete Trojice Pljevaljske, iz 1749. godine. Crkva se nalazila na drugom mestu, danas poznatom pod nazivom Crkvine. Međutim, kada su seljani doznali da se Turci spremaju da dođu i razruše crkvu, oni su je preko noći rasklopili i preneli na drugo mesto. Ali nisu uspeli da je sačuvaju. Turci su je 1806. godine razrušili.

Ni nova crkva, sagrađena 1821. na temeljima porušene, nije izbegla stradanje. Za vreme Prvog svetskog rata njena arhiva i biblioteka su skoro potpuno uništene. Sačuvano je samo nekoliko knjiga koje se i danas koriste. Sama crkva je sačuvana do danas, osim što joj je 1938. godine krovna pokrivka od šindre zamenjena crepom.

To što spada među manje crkve (8 x 5 metara) ne umanjuje njen značaj. Osim duhovne i istorijske ona ima i umetničku vrednost. Svrstana je među najlepše crkve brvnare. Ikonostas plave boje koja podražava mermer, sadrži vredne ikone zografa Aleksija Lazovića (Prestona ikona Presvete Bogorodice i ikona Isusa Hrista rađene na dasci) i slikarsko delo Carske dveri slikara Janka Mihailovića Molera. Pažnju privlači i drvorez na vratima na zapadnoj strani.

Javor, spomenik majoru Iliću

Crkva brvnara u Dobroselici je imala burnu istoriju i danas je svedok istrajnosti i održanja srpskog naroda u veri i kulturi kroz vekove i pred najvećim iskušenjima i nevoljama.

Crkva je 1982. godine proglašena spomenikom kulture od velikog značaja i pod zaštitom je države.

Reka Drina, Rogačica

Podelite:

Mesta:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Odnosi se na obaveštenja o novim člancima na sajtu i važne informacije o samom sajtu. Nećete dobijati nikakve reklame niti će vaši podaci biti ustupani trećim licima.