U Galeriji Kulturnog centra na Zlatiboru u utorak, 23. aprila u 19 časova, biće predstavljena prva tri toma „Književnoistorijskih i esejističkih dela Milorada Pavića”.
Kulturni centar Vojvodine „Miloš Crnjanski” iz Novog Sada i Narodna biblioteka Srbije započeli su trogodišnji kapitalni projekat objavljivanja Sabranih dela književnoistorijskih studija i esejistike Milorada Pavića, knjiga koje nisu objavljivane proteklih 30 godina.
Ukupno će biti objavljeno devet knjiga, a ove godine su objavljene prve tri: „Istorija srpske književnosti baroknog doba”, „Istorija srpske književnosti klasicizma” i „Istorija srpske književnosti predromantizma”.
Milorad Pavić (Beograd, 1929-2009) je tokom karijere univerzitetskog profesora radio od 1974. godine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu, a potom do penzionisanja 1993. na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na Odeljenju za istoriju.
Posebno se bavio istorijom srpske književnosti od 17. do 19. veka i objavio brojne naučne i stručne radove i eseje, koji se sada ponovo objavljuju u okviru ovih tematskih sabranih dela.
Iz takvog interesovanja Pavić je poseban značaj pridavao značaju i stvaralaštvu račanskih kaluđera. Bio je inicijator i prvi predsednik Programskog saveta Fondacije „Račanska baština“ i jedan od najzaslužnijih za održavanje prve duhovno-kulturne manifestacije „Dani Rače ukraj Drine“, 5. oktobra 1995. godine i njen kasniji uspešan rad.
Akademik Pavić je na otvaranju prve manifestacije naglasio značaj i primer račanskih kaluđera u očuvanju identiteta srpskog naroda, utoliko vrednijem jer je tekao u mračnim vekovima njegove prošlosti i nastavljen i daleko od postojbine, u tuđim zemljama kuda su morali poći zajedno sa svojim narodom.
Prezentacija manastira Rače i duhovno-kulturne manifestacije „Dani Rače ukraj Drine“ postavljena je na sajt Užice.Net krajem 1995. godine u okviru praćenja manifestacije od početka, a sa ciljem ukazivanja na istorijski značaj manastira Rače u kulturi srpskog naroda i prepisivačke delatnosti njenih monaha.
Ostavite odgovor