Ako primećujete da vam je pogled manje jasan, mutan, da slabije vidite, nemojte brinuti. Verovatno je u pitanju katarakta, oboljenje oka koja se najčešće povezuje sa starenjem. Relativno bezbolnom operacijom rešićete problem.
Pojava katarakte u mlađim godinama obično je posledica neke druge bolesti, ili povrede, stresa, ne treba isključiti ni genetske razloge. U pojedinim slučajevima na nastanak oboljenja mogu uticati faktori rizika, a to su dijabetes, hipertenzija, duža upotreba kortikosteroidnih lekova, hormonska terapija, visoko izražena kratkovidost.
Kako starenje utiče na pojavu katarakte? Uzrok je što se u tom životnom dobu smanjuje količina kalogena i hijaluronske kiseline u tkivima koja održavaju elastičnost. A elastičnost je neophodna prirodnom sočivu u oku jer ono prilagođava fokus oka kako bi jasno videli i na blizinu i na daljinu.
Starenjem se elastičnost prirodnog sočiva smanjuje, dolazi do njegovog zamućenja koje postepeno napreduje i vid sve više slabi. Smatra se da je katarakta, u narodu poznata i kao mrena, glavni uzrok slepila u svetu.
Prvi simptomi
Manje jasan i mutan pogled i slabiji vid prvi su znaci upozorenja da blagovremeno izvršite oftalmološki pregled kako bi se utvrdio uzrok problema, jer se možda radi o katarakti.
Napredovanje ovog oboljenja može biti dosta brzo, nekoliko meseci, ali i nekoliko godina. To zavisi od tipa katarakte, ali ako se predugo čeka može doći do ozbiljnijih komplikacija, potpunog zamućenja sočiva i pada vida.
Savremena medicina predlaže da se operacija, kao jedini način rešavanja ovog problema, uradi odmah po dijagnostifikovanju oboljenja.
Napredak medicine omogućio je ultrazvučno uklanjanje katarakte (fakoemulzifikacija), koja se može raditi već u ranoj fazi oboljenja. Obično se izvodi ambulantno pod lokalnom anestezijom.
Operacija katarakte
Kada se utvrdi da se radi o katarakti, pre operacije radi se kompletan oftalmološki pregled. Operacija katarakte traje petnaestak minuta i relativno je bezbolan hirurški zahvat.
Fakoemulzifikacija je minimalno invazivan postupak. Hirurg pravi mali rez na površini oka za uvođenje ultrazvučne sonde u očnu komoru, koristi ultrazvučnu energiju kako bi usitnio zamućeno sočivo, a zatim ga pažljivo uklonio. Na njegovo mesto ugrađuje veštačko intraokularno sočivo.
Pacijent može osetiti poboljšanje vida odmah nakon operacije, iako je potrebno neko vreme da se postigne potpuno stabilan vid. Vraća se oštrina i čini vam se kao da ste ponovo progledali. I oporavak je brz, većina pacijenata vrati se svojim svakodnevnim aktivnostima u roku od nekoliko dana. Tokom oporavka u operisano oko stavljaju se kapi i za to vreme mora se paziti da prašina i voda ne uđu u oko.
Intraokularna sočiva
Veštačko intraokularno sočivo ostaje trajno u oku i ne izaziva nikakvu lošu reakciju. Radi se na unapređenju ovih sočiva kako bi se njihovom ugradnjom omogućilo ispravljanja refraktivnih grešaka, kao što su kratkovidost ili dalekovidost. To može značajno poboljšati vid pacijenta i eliminisati potrebu za nošenjem naočara ili kontaktnih sočiva.
Postoji nekoliko vrsta ovih sočiva, uključujući monofokalna i multifokalna. Monofokalna se obično koriste za korekciju vida na jednoj udaljenosti (na primer, na daljinu), dok multifokalne omogućavaju poboljšanje vida na različitim udaljenostima.
Zadovoljstvo pacijenata je što posle operacije katarakte i ugradnje intraokularnog sočiva vide ponovo jasno, ali nema garancije da će potpuno eliminisati potrebu za naočarima u svim situacijama.
Operacija katarakte se obično ne vrši istovremeno na oba oka. Ako je potrebna operacija i na drugom oku obično se sačeka neko vreme da sve prođe kako treba sa prvom operacijom, a onda se može pristupiti operaciji i na drugom oku.
Ostavite odgovor