Rešenje za čist vazduh u zatvorenom prostoru gde boravite je nabavka prečišćivača vazduha. Tehnološki napredak pomaže i olakšava život i rad čoveka, ali je cena koja se plaća zbog štetnih posledica prljavih tehnologija sve veća. Previše je zagađenja životne sredine, a jedna od posledica je negativan uticaj na kvalitet vazduha.
Prljave tehnologije, posebno one koje koriste fosilna goriva, značajno utiču na kvalitet vazduha i doprinose zagađenju. Termoelektrane, industrijska postrojenja i vozila koja koriste benzin i dizel, oslobađaju štetne gasove (sumpor-dioksid, azot-dioksid), čestice prašine i druge štetne supstance. Sve to ima ozbiljne posledice po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Kako se manifestuju štetni uticaji
Rad industrijskih postrojenja i saobraćajne gužve utiču na povećanje nivoa ozona u nižim slojevima atmosfere što može izazvati respiratorne probleme, iritaciju očiju i druge zdravstvene probleme.
Klimatske promene uzrokovane globalnim zagrevanjem mogu uticati na kvalitet vazduha tako što izazivaju ekstremne vremenske uslove i promene u širenju alergena i respiratornih oboljenja.
Prisustvo teških metala, hemikalija i drugih štetnih supstanci u vazduhu posledica su industrijskih zagađenja.
Neadekvatne tehnološke metode sagorevanja otpada mogu takođe oslobađati opasne gasove i čestice u okolinu.
Da bi se suzbio štetan uticaj zagađivača i poboljšao kvalitet vazduha intenzivno se radi na smanjenju negativnog uticaja prljavih tehnologija i zaštiti životne sredine. Ali u mnogim gradovima i naseljima uspeh nije ni približan onome što bi se zvalo zdrava životna sredina.
Šta su PM čestice?
U izveštajima o kvalitetu vazduha u pojedinim gradovima u Srbiji, redovne su informacije o prisustvu PM (Particulate Matter) čestica PM10 i PM 2.5. To su štetne čestice u vazduhu klasifikovane prema njihovoj velični.
PM10 su čestice prečnika manjeg od 10 mikrometara (prašina, polen, dlake, pepeo i druge čestice) koje su vidljive golim okom.
PM 2.5 su čestice koje imaju prečnik manji od 2.5 mikrometra. Nastaju od industrijskih zagađivača, dima iz vozila, sagorevanjem drveta, male su i mogu prodreti duboko u respiratorni sistem izazivajući lakša i teža oboljenja.
PM čestice mogu izazvati ili pogoršati respiratorne bolesti, kao što su astma i hronična opstruktivna bolest pluća, a štetno deluju i na srce i krvne sudove.
Šta može biti rešenje? Ako već ne možemo da se zaštitimo dok smo napolju, onda možemo rešiti problem u kući.
Rešenje su prečišćivači vazduha
Prečišćivač vazduha su uređaji koji se koristi za poboljšanje kvaliteta vazduha u zatvorenim prostorima. Oni filtriraju čestice iz vazduha i tako smanjuju koncentraciju zagađivača, alergena, prašine, polena i drugih sitnih čestica prisutnih u vazduhu.
Smanjuju koncentraciju alergena, kao što su grinje, buđ i dlake kućnih ljubimaca, što pomaže osobama koje su alergične na ove supstance.
Prečišćivači vazduha uklanjaju dim i neprijatne mirise iz vazduha. Koristeći različite filtere zadržavaju štetne supstance i održavaju čist vazduh unutar prostorija.
Koje vrste prečišćivača vazduha postoje
Zavisno od tehnologije prečišćavanja vazduha, odnosno korišćenja različitih filtera, postoji nekoliko osnovnih vrsta prečišćivača vazduha.
HEPA (High Efficiency Particulate Air) filteri uklanjaju čestice prašine, polena, buđi, alergena i drugih sitnih čestica iz vazduha. Imaju visok učinak i široko se koriste za poboljšanje kvaliteta vazduha.
Aktivni ugalj (Activated Carbon) filteri su efikasni u apsorpciji gasova, mirisa, dima i hemijskih supstanci. Efikasnost se zasniva na velikoj površini aktivnog uglja koja apsorbuje azne vrste nečistoća.
Jonizatori emituju negativno naelektrisane jone u vazduh, koji se vezuju za pozitivno naelektrisane čestice kao što su prašina i alergeni i tako smanjuju njihovu koncentraciju u vazduhu.
Elektrostatički filteri koriste električno polje kako bi privukli i zadržali čestice iz vazduha. Mogu biti samostalni uređaji ili deo centralnog sistema za ventilaciju.
Uređaji sa UV svetlom koriste ultraljubičaste zrake za uništavanje bakterija, virusa i gljivica. Posebno su efikasni u dezinfekciji vazduha.
Noviji prečišćivači vazduha obično kombinuju različite tehnologije, u raznim varijantama korišćenja različitih filtera. Zato pri kupovini prečišćivača vazduha obatite pažnju na specifične okolnosti i zagađivače u vašem okruženju kako biste izabrali vrstu prečišćivača sa odgovarajućim filterima.
Prednosti dodatnih funkcija
Pri izboru prečišćivača vazduha vodite računa da uzmete uređaj odgovarajućeg kapaciteta koji se iskazuje površinom koju prečišćivač može pokriti. Na to utiče snaga uređaja, protok vazduha, tip filtera i vrsta tehnologije koju uređaj koristi.
Dilemu vam olakšavaju proizvođači koji u specifikacijama pojedinih modela obično navode preporučene kvadrate koje prečišćivač može efikasno pokriti.
Od značaja za izbor prečišćivača vazduha su i dodatne funkcije koje uređaj poseduje.
Pojedini modeli imaju senzore koji automatski prilagođavaju brzinu rada uređaja u zavisnosti od nivoa zagađenja vazduha.
Postoje i modeli sa senzorima kvaliteta vazduha koji mogu meriti nivoe čestica, gasova i drugih zagađivača i prikazati ih na ekranu uređaja ili na povezanoj aplikaciji, tako da možete pratiti kvalitet vazduha u realnom vremenu. Uređaji često imaju indikatore koji pokazuju da je vreme za zamenu filtera.
Na prečišćivaču vazduha mogu biti ugrađeni tajmeri na kojima možete postaviti vremena kada će uređaj automatski početi ili prestati sa radom. Daljinski upravljači omogućavaju podešavanje rada sa udaljenosti, a noviji modeli koji se mogu povezati sa pametnim uređajima preko Wi-Fi ili Bluetooth veze omogućavaju daljinsko praćenje i upravljanje putem mobilnih aplikacija.
Koji god model da izaberete ispuniće osnovnu funkciju prečišćavanja vazduha u prostoriji gde je postavljen. Dodatne funkcije doprinose većoj udobnosti i efikasnosti, ali najvažnije je da ovim uređajima možete uspešno rešiti veliki problem današnjice, a to je obezbediti sebi čist i zdrav vazduh u prostoriji gde boravite.
Ostavite odgovor