Како изабрати одговарајуће играчке за бебе?

Избор прве играчке за бебу често делује као једноставан задатак, али када се суочимо с непрегледним полицама пуним шарених, звучних и светлећих играчака, схватимо да то и није тако лако. Играчке нису само средство за забаву – оне су алат за учење, развој и откривање света који беба тек почиње да упознаје. Права играчка може подстаћи развој чула, моторичких вештина, логике и маште, док неадекватна играчка може остати неискоришћена или чак представљати ризик. У овом тексту откривамо на шта треба обратити пажњу приликом избора, како ускладити играчке са узрастом бебе и зашто је важно да игра буде сигурна, едукативна и пуна љубави.

Играчке за бебе - Pexels
Важно је бирати играчке које одговарају фази развоја детета / Photo by Lisa from Pexels

Безбедност играчака за бебе на првом месту

Иза сваке добре играчке крије се пажљиво промишљен дизајн који одговара узрасту детета, стимулише развој и, што је најважније, безбедан је за употребу. Када бирате играчку за бебу, увек прво проверите да ли је направљена од нетоксичних материјала и да не садржи ситне делове које дете може прогутати.

Бебе воле да све стављају у уста, па се препоручују играчке од меканих материјала које се лако перу и одржавају. Такође, избегавајте играчке са дугмадима, тракама или деловима који се лако могу откинути.

Имајте у виду да је играчка за бебу више од куповине симпатичног предмета – то је улагање у дечији развој. Зато се при избору играчака за бебе увек водите дететовим узрастом и интересовањима.  

И оно најважније – будите што више уз свог малишана. Дете ће увек највише уживати у игри када сте и ви укључени – осмех, загрљај и ваша пажња су ипак омиљена „играчка“ сваке бебе.

Ужичка плажа

Прилагођеност играчке узрасту бебе

Веома је важно бирати играчке које одговарају фази развоја детета. Беба од три месеца не игра се исто као беба од девет месеци, или од годину дана и више.

Узраст до 3 месеца – бебе у овом периоду још увек развијају чула. Идеалне су играчке у контрастним бојама (црно-бело-црвено), звечке, музичке играчке са нежним мелодијама и мобилне висеће играчке које могу посматрати из креветића.

Вртешке за креветац су омиљена играчка беба у које могу бити дуго загледане. Музичке, плишане и шарене звечке изазивају њихову пажњу, звук и боје скрећу пажњу и подстичу покрете рукама.

Узраст  од 3 до 6 месеци – уз играчке за грицкање, шушкалице и мекане лоптице бебе истражују свет око себе рукама и устима. Плишане играчке својом нежношћу маме бебе да се њима мазе, осећају сигурност и нежност. На реду могу бити и пластичне играчке које звецкају. Радо ће се играти играчкама које на додир производе звук.

Узраст од 6 до 12 месеци – Време је за више активности. У избору могу бити играчке које подстичу покрете бебе својим звуком, светлом. Развијају моторичке вештине и координацију, а играчке гуралице маме да се крене за њима.

Правилна нега ваше бебе важна је за њено здравље, али је важно и правилно развијање њених интересовања, вештина и подстицање развоја, у чему правилан избор играчака има значајну улогу.

Подстицање развоја

Како беба напредује тако играчке добијају улогу да помажу у развијању важних вештина. Стимулишу додир и покрет, музичке играчке развијају слух и ритам, облици и боје омогућавају разне игре слагања, препознавања. С временом дете открива нове могућности које играчке пружају и задржавају њихову пажњу.

Мекане плишане играчке, луткице за девојчице и аутићи за дечаке, на пример, привлаче више пажње. Играчке у облику животиња често постају први пријатељи малишана.

За подстицање развоја нема потребе да бебу затрпате великим бројем играчака. Неколико пажљиво одабраних, квалитетних и развојно стимулативних играчака сасвим је довољно у одговарајућем узрасту. Превише играчака расипа пажњу и смањује фокусирање на игру са омиљеним играчкама.

Зашто су едукативне играчке важне?

У првим годинама живота мозак детета развија се невероватном брзином. Свака нова активност, додир, звук или слика оставља траг и доприноси стварању неуронских веза. Едукативне играчке у том процесу играју кључну улогу – оне нису ту само да забаве дете, већ да му помогну да разуме свет око себе и да учи кроз игру.

Једна од најважнијих особина едукативних играчака јесте то што комбинују забаву и учење. Беба не зна да “учи”, али ће кроз игру развијати логику, координацију, памћење и пажњу. На пример, играчка која подстиче слагање облика помаже детету да препозна разлике у величини и боји, док музичке играчке помажу у развоју слуха и ритма.

Едукативне играчке које захтевају хватање, притискање, окретање или убацивање предмета помажу у развоју фине моторике – вештина које су касније важне за писање, цртање и обављање свакодневних активности. Чак и једноставне играчке попут слагалица или чаша које се слажу једна у другу могу имати велики утицај.

Када дете само успе да сложи коцке, убаци облик у одговарајући отвор или пронађе решење како да активира звук, осећа понос и гради самопоуздање. Едукативне играчке постављају изазове који су прилагођени узрасту детета и помажу му да развије упорност и вештине решавања проблема.

Играчке које укључују бројеве, слова, облике и боје припремају дете за будуће школске вештине. Иако не зна да броји и чита, кроз игру ствара темеље за касније учење.

Како одабрати праву едукативну играчку?

Приликом избора едукативне играчке, обратите пажњу на следеће:

  • Да ли је прилагођена узрасту и развојним способностима детета?
  • Да ли подстиче више чула – вид, слух, додир?
  • Да ли нуди могућност интеракције и истраживања?
  • Да ли је безбедна и израђена од квалитетних материјала?

Не заборавите – најефикасније едукативне играчке су оне које дете користи заједно са вама. Ваше присуство, објашњења, похвале и охрабривање претварају игру у искуство које има дугорочни утицај.

Присуство маме и тате – најважнија „играчка“ за бебу

Едукативне играчке су изузетно корисне, али ниједна не може заменити присуство родитеља. За бебу, мама и тата су цео свет – извор сигурности, љубави и радости. Заједничка игра не само да подстиче развој, већ гради снажну емоционалну везу између детета и родитеља.

У игри с родитељима беба осећа сигурност да истражује. Зна да је неко ту да је подстакне, охрабри и утеши ако нешто не успе. Тај осећај поверења и прихватања гради стабилан емоционални развој и јача везу која ће трајати читав живот. Мама и тата су први узори које беба посматра, од којих учи и обликује разумевање света око себе.

Играчке, посебно едукативне, играју важну улогу у развоју бебе. Али оно што им даје прави смисао јесте ваша присутност. Нема те звечке, коцке или плишане играчке која може заменити поглед пун љубави, топлу реч и руке које грле. Зато, када следећи пут узмете играчку за своју бебу – седите поред ње, играјте се заједно, разговарајте и смејте се. Стварајте најлепше успомене и сигуран темељ за здрав и срећан развој вашег детета.

Игра са бебом није само корисна за дете – она помаже родитељима да боље разумеју његове потребе. Немојте дозволити да дете расте без вас. Ако то пропустите никада нећете моћи да вратите. А време проведено у игри током раног одрастања детета доноси обиље радости и највише се памти.

Ужичка плажа

Поделите:

Места:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Односи се на обавештења о новим чланцима на сајту и важне информације о самом сајту. Нећете добијати никакве рекламе нити ће ваши подаци бити уступани трећим лицима.