Za obične ljude koji poznaju medicinu tek koliko da preduzmu nešto kada su prehlađeni ili kad kašlju, vreme korone donelo je otkriće D-dimera. Mnogi koji znaju i nešto više o medicini prvi put su čuli za D-dimer.
Odjednom je pojam ušao u široku upotrebu, a kad je narod saznao koje probleme može da stvori u telu i mladi i stari išli su u laboratorije, čak i više puta, da proveravaju D-dimer!
Šta je D-dimer?
Stručno objašenjenje kaže da je D-dimer fragment fibrina koji nastaje u organizmu kada se stvara krvni ugrušak. Ujedno je i naziv za laboratorijski test koji se preduzima za proveru prisustva ovih razgrađenih proizvoda fibrina u krvi.
Kad smo kod pojmova da pojasnimo i šta je fibrin. To je protein koji igra ključnu ulogu u procesu zgrušnjavanja krvi (koagulacija) i koji je važan za zaustavljanje krvarenja tako što stvara mrežu koja zatvara ranu. Kada se fibrin razgrađuje formiraju se fragmenti koji se nazivaju D-dimeri.
Imajući u vidu produženo prisustvo virusa Kovid-19, D-dimer ostaje aktuelan kao glavni pokazatelj promena u krvnim sudovima i plućima.
Laboratorijski test možete i sami preduzeti, a za D-dimer cena testa od par hiljada dinara neće biti prepreka da to uradite.
Kada se radi test?
Provera prisustva D-dimera se koristi kao deo dijagnostičkog procesa za različita medicinske stanja, a posebno je važan ako se sumnja na:
- duboku vensku trombozu (DVT), stvaranje krvnih ugrušaka u dubokim venama, obično u nogama,
- plućnu emboliju (PE), kada krvni ugrušci dolaze iz dubokih vena do plućnih arterija,
- intravaskularnu koagulaciju (DIC), ozbiljno stanje koje uključuje abnormalno aktiviranje koagulacije i fibrinolize u celom telu,
- druge poremećaje koji nastaju pri zgrušnjavanju krvi i razgradnji ugrušaka u krvnim sudovima. (fibrinoliza).
Povećano prisustvo D-dimera nije karakteristično za određene bolesti i može se pojaviti i u drugim situacijama, kao što operacije, povrede, upalni procesi, maligni tumori. Zato se D-dimer test obično koristi kao deo dijagnostifikovanja uz simptome i laboratorijske i kliničke nalaze. On je rani pokazatelj mogućih problema sa koagulacijom, ali se konačna dijagnoza daje i na osnovu daljih testova i procene lekara.
Povišenim D-dimerom u krvi smatraju se rezultati iznad 0,5 mcg/ml. S obzirom da prisustvo D-dimera ima dosta veze i sa starenjem, kod osoba u poznijim godinama ova granična vrednost je veća. D-dimer je normalno povišen i kod trudnica i raste sa napredovanjem trudnoće.
Ali i kod niskog prisisutva D-dimera ne isključuje se u potpunosti prisustvo krvnog ugruška ili drugih problema s koagulacijom. Utoliko je važnije pažljivo analiziranje rezultata D-dimera i dopunjavanje sa dodatnim analizama i pregledima.
Koji su simptomi povišenog D-dimera?
Povećano prisustvo D-dimera može ukazivati na aktivnost krvnih ugrušaka i druge vaskularne promene i znak su da treba preduzeti dalje kontrole kako bi se utvdio uzrok tih promena. Ova stanja se najčešće manifestuju sledećim simptomima:
- Bolovi u nogama se mogu javiti kod osoba koje imaju duboku vensku trombozu (DVT). Bolove prati i oticanje, crvenilo i toplina u nozi zahvaćenoj ovim oboljenjem,
- Bol u prsima može biti signal plućne embolije (PE) koju karakteriše otežano disanje, ubrzani rad srca, a ponekad i iskašljavanje krvi ili krvarenje iz pluća.
- Bol u trbuhu može nstati kao znak tromboze dubokih vena trbuha,
- Ređa pojava su glavobolja, vrtoglavica i poremećaji vida do čega može doći i kada krvni ugrušci ometaju dotok krvi u mozak.
Sa simtomima bolesti se nikad ne zna, pa je najbolje, ako imate određene tegobe, da se javite lekaru i na osnovu njegove procene uradite dalje analize radi tačne dijagnoze i blagovremenog lečenja.
Ostavite odgovor