Stojan Stiv Tešić (1942-1996), „Užičanin iz Amerike“, srpsko-američki scenarista, dramski pisac, dobitnik Oskara za scenario filma „Četiri mangupa“ (1980), autor je posthumno objavljenog romana „Karu“, remek-dela bez koga će biti teže razumeti svet u kome nam tek valja živeti.
O njemu i njegovom romanu Karu piše portal OKO Radio-televizije Srbije, dajući portret Stiva Tešića u povremenoj paraleli sa junakom njegovog romana Karu, koji je u Srbiji objavljen 2017. godine u izdanju Narodne biblioteke Užice.
Karu je roman koji bez ikakve dileme stoji rame uz rame sa velikim delima savremene američke književnosti, a energija sa kojom je napisan, osobeni humor kojim je prožeta svaka rečenica, narativni postupak kojim je ova tragična priča ispripovedana, te način na koji je tekst duboko smisleno prožet autorovom erudicijom i njegovim poimanjem kulture, ovu knjigu čine jedinstvenim primerom savršenog baratanja svim oruđima modernog književnog izraza kojim se staje u odbranu najosnovnijih načela ljudske moralnosti – ocenjuje Vule Žurić u svom tekstu na portalu OKO.
Tekst o Stivu Tešiću počinje napomenama o naučnom dodatku „Njujork tajmsa“, jer, kako autor objašava, kao što kod Kusturice nije nimalo slučajno što članke o fantastičnoj budućnosti planete Zemlje Slavko Štimac svome umirućem filmskom ocu čita baš iz beogradske „Politike“, tako nije nimalo slučajno ni to što junak Tešićevog romana svoju ciničnu znatiželju utoljuje čitajući baš naučni dodatak „Njujork tajmsa“. Ali ako je kod Kusturice (a bogami i kod Sidrana) „Politika“ opipljivi simbol sanjane utopije kulturnog zajedništva i društvene jednakosti, „Njujork tajms“ u Tešićevom posthumno objavljenom romanu predstavlja nadgrobni spomenik ideji o Americi kao zemlji slobode govora.
Ceo tekst čitajte ovde.
Ostavite odgovor