Poznata srpska planina nosi ime Zlatibor, ali činjenica je da samo četiri primerka zlatnog bora sada postoji u Srbiji. Da bi ova retka vrsta četinara opstala i preživela krizu na Zlatiboru je posađeno oko 800 sadnica belog bora, na koje će se od marta sledeće godine kalemiti grančice zlatnog bora. Nakon dvadesetak godina na takvom stablu formiraće se šišarke sa semenom koje će padati na zemlju i tada će se, ističu stručnjaci, otkriti da li će nići mladice zlatnog bora.
– Imajući u vidu da u Srbiji postoje još samo četiri zlatna bora, svaka grančica koju uzimamo za kalem je prava dragocenost. Zlatni bor ima, obično, 50 do 60 odsto zlatnih četina, koje su u stvari retka promena na belom boru. U pitanju je somatska promena i zlatne četine nisu nasledna karakteristika. Ako se stvore sadnice iz semena, potomstvo će dati normalnu, zelenu boju četina i zbog toga smo se odlučili za vegetativno razmnožavanje, odnosno kalemljenje. Za kalemljenje se koriste sadnice belog bora iz rasadnika, a plemke su grančice zlatnog bora koje su pronađene tokom terenskih istraživanja – objasnio je prof. dr Vladan Ivetić sa Šumarskog fakulteta u Beogradu.
Spasilačku akciju „pozlaćivanja“ Zlatibora mladim zlatnim borovima preduzeli su članovi udruženja „Diskaver Serbija“ u saradnji sa Delegacijom EU u Srbiji. Cilj akcije je da se sačuva zlatni bor po kome je poznat zlatiborski kraj.
RINA
Ostavite odgovor