Carski rez je medicinski postupak koji se koristi za rođenje deteta. Ovaj hirurški zahvat podrazumeva hirurški rez trbušnog zida i zida materice kako bi se izvadilo dete.
Važno je istaći da se carski rez obično primenjuje kao medicinska mera i da lekari odlučuju o njegovoj primeni na osnovu procene specifičnih okolnosti svakog pojedinačnog slučaja. Primenjuje se kada prirodni porođaj nije moguć ili nije preporučljiv iz medicinskih razloga.
Razlozi za primenu carskog reza su komplikacije tokom trudnoće, opasnost po zdravlje majke ili deteta tokom prirodnog porođaja, prevremeni porođaj i drugi razlozi koji zahtevaju hitnost porođaja. Postupak se izvodi pod anestezijom, a oporavak majke traje duže nego kod prirodnog porođaja.
Međutim, postoji i ozbiljna zabrinutost zbog prekomerne upotrebe carskog reza iz nemedicinskih razloga.
Istraživanja o primeni carskog reza
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) i drugi medicinski autoriteti naglašaju da je optimalni procenat carskih rezova između 10 i 15%. Ovo se preporučuje kako bi se obezbedila bezbednost majki i novorođenčadi, ali i izbeglo prekomerno korišćenje ovog postupka.
Postavlja se pitanje da li je uočljiv porast broja carskih rezova rezultat promena u akušerskoj praksi, ili zbog povećanih medicinskih rizika koji su nalagali neophodnost carskog reza i koliko je na to uticalo opredeljenje majki da se porode carskim rezom.
U podlozi ovih istraživanja i dilema su statistički podaci koji, koliko god da nisu sveobuhvatni i pouzdani, ipak ukazuju na opšti smer kretanja po ovom pitanju.
Evo nekoliko zanimljivih podataka kada je reč o Sjedinjenim Američkim Državama i drugim područjima. Počnimo sa podatkom Chicago Lying-in Hospital da je od 1910. do 1928. godine stopa porođaja carskim rezom porasla sa 0,6% na 3%. Taj podatak za SAD u 1965. godini je 4,5%, a onda slede podaci o daljem rastu stope carskog reza sa 5,5% u 1970. na 24,1% u 1986. U 2021. godini, 32,1% žena koje su rodile u SAD učinilo je to carskim rezom.
Povećanje stopa nataliteta carskim rezom, bez jasnih dokaza o porastu medicinskih razloga za primenu ovog postupka, izaziva značajnu zabrinutost da se carski rez previše koristi.
Podaci potvrđuju da je stopa porođaja carskim rezom porasla u celom svetu, ali su te stope u drugim delovima još uvek znatno niže nego u Sjedinjenim Američkim Državama. U najrazvijenijim zemljama ta stopa je oko 21,1%, u razvijenim zemljama 14,3% i 2% za najnerazvijenija područja.
Još jedan podatak je indikativan – manje od 10% majki imalo je prirodni porođaj nakon prethodnog carskim rezom.
Upozoravajući podaci za Srbiju
Procenat carskih rezova jedan je od kriterijuma za ocenu kvaliteta zdravstvene zaštite trudnica i porodilja jedne države.
Pretpostavlja se da je u Srbiji taj procenat oko ili iznad 30 odsto, dakle duplo više nego što je preporuka Svetske zdravstvene organizacije, a znatno više od procenta u razvijenim zemljama.
Sama činjenica da u Srbiji nema tačne stope porođaja carskim rezom, tako da je navedeni procenat ipak pretpostavka, ukazuje da je neophodno uvesti moderan registar rađanja kakav imaju razvijenije zemlje.
Upozorenja na visok procenat primene carskog reza u vezi je sa većim potencijalnim rizicima porođaja carskim rezom u odnosu na prirodni porođaj.
Da dodamo i dobro poznat problem negativnog prirodnog priraštaja u Srbiji, gde je 2021. godine 74.000 ljudi više umrlo nego što se rodilo. Za godinu dana nestao je jedan veći grad. Bela kuga uzima svoj danak.
Preporuke struke
Stavovi struke su jasni i saglasni – preporučuje se prirodni porođaj, osim ako ne postoje indikacije za porođaj carskim rezom kod majke ili fetusa.
Carski rez se ne sme izvoditi pre 39. sedmice trudnoće bez provere zrelosti pluća fetusa zbog potencijalnog rizika od respiratornih problema za bebu.
Prirodni porođaj se preporučuje ženama koje žele više dece, zbog posledica koje ostavlja svaki porođaj carskim rezom.
Lekari se saglasni da prirodni porođaj ima brojne koristi za majku i dete, a da carski rez treba primenjivati samo kada postoji značajna medicinska potreba i ako se proceni da je to najbolje rešenje za očuvanje zdravlja majke i deteta.
Ističe da je potrebno bolje informisanje majki o rizicima i prednostima carskog reza i prirodnog porođaja, kako bi one mogle doneti utemeljeniju odluku u vezi sa načinom porođaja.
Stavovi lekara mogu se razlikovati u zavisnosti od regiona, kulture, dostupnosti resursa i drugih faktora. Odluka o primeni carskog reza uvek treba da bude individualna, zavisna od konkretne situacije i doneta u konsultaciji između lekara i pacijentkinje.
Nemedicinski razlozi za carski rez
Razlog zbog kojih neke majke izraze želju da se porode carskim rezom obično imaju veze sa nekim medicinskim, emocionalnim i ličnim faktorom.
Čest razlog za odlučivanje na carski rez je strah od bolova tokom prirodnog porođaja. Ponekad je to zbog planiranja vremena porođaja, jer je to iz nekog razloga majci važno.
Žene se obično odlučuju na carski rez ako su se i prethodno tako porodile ili ako su imale komplikacije tokom prirodnog porođaja.
U situacijama kada se iz medicinskih razloga i hitnosti proceni da je carski rez najbolje rešenje, majke ih prihvataju radi svog i zdravlja bebe, a ponekad se radi i o životu samom.
Odluku o carskom rezu ne treba donositi bez dobrog vaganja razloga za i protiv. Treba imati u vidu koliko to može biti rizično.
Pri ovom hirurškom zahvatu može doći do infekcije na mestu reza ili u unutrašnjosti trbuha. Postoji mali rizik od oštećenja organa kao što su bešika ili creva. Može doći i do većih krvarenja, zatim problema sa anestezijom, a obično je i oporavak posle carskog reza duži nego posle prirodnog porođaja.
Potencijalni rizici za dete su mogući problemi sa disanjem, poteškoće sa sisanjem i manja imunološka sposobnost organizma bebe nego da je rođena prirodnim putem.
Zato se ova odluka donosi posle detaljnog sagledavanja i ispitivanja, imajući u vidu konkretno medicinsko stanje majke i fetusa i zadovoljenja uslova za izvođenja carskog reza.
Najvažnije je da se sve dobro završi i da majka i njena beba uživaju u radosti budućih dana gajenja i napredovanja deteta.
Ostavite odgovor