Fizikalna terapija za bolji kvalitet života

Fizikalna terapija doprinosi vašoj pokretljivosti / Foto Unslash

Sve više plaćamo danak našim lošim navikama, bilo da smo sami krivi za njih ili su nam one nametnute, najčešće uslovima i prirodom radnog mesta. Jedan od takvih navika je dugotrajno sedenje i nedovoljna fizička aktivnost, koja prosto nije prirodno stanje našeg organizma.

Nedovoljna fizička aktivnost odražava se na kardiovaskularni sistem, na mišiće i kosti. Utiče na povećanje telesne mase, a uz napetost, pritiske i stres dovodi do smanjenja raspoloženja i koncetracije. Našem telu neophodna je sloboda pokreta kako bi ostalo zdravo i funkcionalno.

Ako imate problema, fizikalna medicina vam može pomoći. Njena specijalnost je prevencija, dijagnognostika i terapija različitih stanja povezanih s mišićima, kostima, zglobovima, nervima i drugim aspektima pokretljivosti i funkcionalnosti ljudskog tela.

Čime se bavi fizikalna terapija

Uloga fizikalne terapije je da pomogne pacijentima kod problema vezanih za pokretljivost, smanji bol i pomogne oporavak i funkcionalnost tela.  

Fizikalna terapija najčešće se bavi problemima sa bolom i pokretljivošću zglobova, posebno takozvanih velikih zglobova u telu, kao što su ramena, laktovi, kukovi, kolena, zatim zglobovi šake i skočni zglobovi.

Često se primenjuje i kod drugih stanja kao što su sportske povrede, povrede kičme, artritis, neurološki poremećaji, hronični bol. Ova terapija je veoma korisna za oporavak i očuvanje funkcionalnosti tela. Doprinosi poboljšanju opšteg zdravlja i uz fizičke aktivnosti pozitivno utiče na mentalno zdravlje.

Fizikalna terapija pruža brojne prednosti pacijentima koji je koriste, bilo da se radi o rehabilitaciji nakon povrede, operacije, upravljanja hroničnim bolom ili poboljšanju opšteg zdravlja.

Stari grad Užice

Fizioterapeuti su stručni medicinski radnici obučeni da pomognu pacijentima da poboljšaju svoju sposobnost kretanja, ojačaju mišiće i doprinesu boljem celokupnom funkcionisanju.

Posebna prednost je kada fizioterapeut radi individualno sa svojim pacijentom. Onda može napraviti personalizovani plan tretmana koji odgovara specifičnim potrebama i ciljevima pacijenta.

Tehnike i metode fizikalne terapije

Postoji više standardnih tehnika i metoda koje fizioterapeuti primenjuju kako bi poboljšali stanje pacijenta, uključujući novije tehnike primene CPM robota u fizikalnoj terapiji. 

  • Vežbe su korisne za preventivno očuvanje zdravlja i pokretljivosti, a kao terapeutska tehnika podstiču da pacijent izvodi namenske vežbe i pokrete koje odgovaraju specifičnosti tegoba ili oboljenja.
  • Masaža prija i zdravom organizmu, a u fizikalnoj terapiji se koristi za smanjenje napetosti mišića, poboljšanje cirkulacije i smanjenje bola.
  • Elektroterapija se primenjuje kako bi uticala na smanjenje bola i poboljšanje mišićne funkcije.
  • Toplotni i hladni tretmani se koriste za smanjenje upala, relaksaciju mišića i ublažavanje bola.

Primena ultrazvuka u fizikalnoj terapiji

Ultrazvuk se često primenjuje u fizikalnoj terapiji kao deo terapijskog procesa za tretiranje različitih stanja mišićno-skeletnog sistema. Obično je deo celokupnog plana fizikalne terapije i često se kombinuje sa drugim tehnikama, kao što su vežbe, masaža i elektroterapija, kako bi se postigao optimalan terapijski rezultat.

Pre nego što se počne sa ultrazvučnim tretmanom, na kožu se nanosi gel koji pomaže u prenošenju ultrazvučnih talasa sa aplikatora na kožu pacijenta. Ovi talasi prodiru duboko u tkivo i pomažu u opuštanju mišića, poboljšanju cirkulacije i smanjenju bola.

U tretiranom području poboljšava se protok krvi i dostavljanje više hranljivih materija i kiseonika tkivima, čime se ubrzava proces ozdravljenja. Ovo može pomoći u smanjenju zapaljenja u tkivima i korisno je naročito kod sportskih povreda.

Roboti za najbržu rehabilitaciju

Primena CPM mašina ili robota je noviji način izvođenja fizikalne terapije u kojoj se roboti koriste kako bi poboljšali efikasnost i preciznost tretmana, ubrzali rehabilitaciju pacijenata i pružili bolju negu.

Ove moderne mašine pun efekat pružaju kada ih lekari specijalisti programiraju i njima upravljaju tokom terapije. Programiranjem se rad robota prilagođava specifičnosti tegoba ili oboljenja kod pacijenta.

U primeni ove terapije bitna je i dužina trajanja postupka, koja obično traje i do sat vremena, a rezultati su najčešće vidljivi i posle prvog tretmana. Uz 5 do 10 takvih tretmana zglobu se vraća puna pokretljivost.

Roboti s primenjuju za rehabilitaciju ramena, lakta, kolena, kuka, kičme i vrata. Sa terapijama se može početi odmah posle posle povrede, operacije, skidanja gipsa ili imobilizacije. Roboti pružaju precizne vežbe i terapiju za poboljšanje pokretljivosti i vraćanje snage.

Podešavanjem rada robota može se upravljati bolom, tako da se vođenje vežbe na početku podešava do granice bola, a u nastavku se pacijent navikne na pokrete i ceo postupak prolazi relativno bezbolno.

Glavna prednost korišćenja robota u fizikalnoj terapiji je precizna, personalizovana i efikasna terapija pod nadzorom obučenog lica. Njihovo korišćenje značajno ubrzava proces rehabilitacije i utiče na poboljšanje kvaliteta života pacijenata.

Javor, spomenik majoru Iliću

Podelite:

Mesta:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Odnosi se na obaveštenja o novim člancima na sajtu i važne informacije o samom sajtu. Nećete dobijati nikakve reklame niti će vaši podaci biti ustupani trećim licima.