Зашто се толико говори о пробиотицима и зашто се све више користе? Пробиотичко дејство појединих намирница често се наводи као додатни корисни фактор у маркетиншким кампањама, рачунајући на повећање продаје тих намирница. Јогурт, кефир и кисели купус сматрају се намирницима које садрже највеће количине пробиотика.
Пробиотици су живи микроорганизми који при уношењу у одговарајућим количинама доприносе бољем функционисању црева. То су такозване „добре“ бактерије које помажу одржавање равнотеже микроорганизама у цревима, доприносе бољем варењу, јачају имунолошки систем и доприносе општем здрављу. Поред намирница уносе се и као суплементи, додаци исхрани, у мањим или већим количинама, што зависи од стања организма.
Најјефтинији пробиотици су у честој употреби као суплементи јер и они могу имати довољно пробиотско дејство у нормалном стању организма. Ако је реч о озбиљнијим случајевима лекар обично препоручује јаче дозе и бољи квалитет.
Које су функције пробиотика
Основна функција пробиотика у организму је одржавање и побољшавање здравља пробавног система.
Они помажу у одржавању равнотеже „добрих” и „лоших” бактерија у цревима, што доприноси оптималном раду црева. Ове бактерије играју важну улогу у разградњи хране и апсорпцији хранљивих материја.
Функција јачање имунолошког система је такође важна за способност адекватног имунолошког одговора организма када се бори бори против инфекција и болести.
Пробиотици се често користе у превенцији и третману одређених гастроинтестиналних проблема, као што су дијареја узрокована антибиотицима, синдром иритабилног црева или инфламаторне болести црева. Помажу у смањењу болова у стомаку, код надимања и промена у пражњењу црева.
Новија истраживања показују да постоји веза између цревне флоре и менталног здравља, па се пробиотици тестирају у контексту побољшања расположења и смањења симптома анксиозности и депресије.
Од чега зависи делотворност пробиотика
Делотворност пробиотика зависи од више фактора, а основним се сматрају:
– сој пробиотика,
– доза,
– индивидуалне карактеристике организма.
Зато је важно да пре него што почнете да узимате пробиотике, обавите консултацију са лекаром, који ће вам зависно од вашег општег здравља и евентуалног узимања других лекова препоручити које пробиотике да користите и у којим дозама.
Треба да знате да сваки сој унутар одређене врсте бактерија може имати специфичне карактеристике и утицаје на организам. Самим тим различита је њихова ефективност у одређеним условима и при разним симптомима. Зато је добро посаветовати се са лекаром да према вашим тегобама прилагоди специфичан сој пробиотика када их узимате као суплемент.
Доза или број бактерија (колонија формирајућих јединица – CFU) који се уноси у организам у пробиотику утиче на његову ефикасност. Али то не значи да је већи број бактерија бољи у сваком случају, односно да је цена нужно и показатељ делотворности. И најјефтинији пробиотици могу имати довољно пробиотичко дејство, као што одређене ситуације, као што је узимање антибиотика, можда захтевају веће дозе.
Делотворност пробиотика зависи и од њихове способности преживљавања. Да би били ефикасни пробиотици морају преживети пролазак кроз желудачну киселину и стићи до црева. Колико су отпорни на желудачне сокове толико ће успешније стићи, задржати се и размножити у цревима како би показали своју ефикасност.
При набавци пробиотика треба водити рачуна о њиховим специфичностима и намени. Одређени сојеви могу бити добра подршка општем здрављу црева, а други су кориснији, на пример, за јачање имунолошког система. Узимајте их према својим потребама.
Питање је и колико је пробиотик способан да се веже за ћелије у вашем организму, јер од правилног везивања зависи и ефекат на функционисање пробавног система или адекватан имунолошки одговор.
У крајњој линији, квалитет производа, односно суплемента који узимате, има важну улогу, тако да је препорука да узимате производе поузданих произвођача који пружају информације о врсти и броју бактерија, као и о тестирању на преживљавање и стабилност производа. То укључује да и најјефтинији пробиотици имају одговарајући квалитет.
Најбоље је ипак да послушате савет вашег лекара који ће препоручити пробиотик прилагођен вашим специфичним потребама и здравственом стању.
Пробиотици и дисбиоза
Дисбиоза је поремећај равнотеже између “добрих” и “лоших” бактерија у цревима или другим деловима тела где постоји нормална бактеријска флора. У нормалним условима, организам има комплексну и осетљиву равнотежу микроорганизама. али када дође до дисбиозе, та равнотежа се нарушава. Долази до прекомерног размножавања патогених бактерија, гљивица или других микроорганизама, док се истовремено смањује број корисних бактерија.
Дисбиоза може бити узрокована различитим факторима, као што су:
– употреба антибиотика који могу да уништавају и корисне бактерије у цревима,
– неадекватна исхрана, са превише шећера, а сиромашна влакнима,
– стрес такође може изазвати промене у саставу бактерија у цревима,
– инфекције бактеријама, вирусима или гљивицама могу изазвати дисбиозу.
Дисбиоза се може манифестовати надимањем, гасовима, дијарејом, а често изазива умор, лошу концентрацију и промене у кожи.
У лечењу дисбиозе укључују се промене у исхрани и употреба пробиотика са циљем обнове равнотеже бактерија. У неким случајевима и терапију антибиотицима које мора одредити лекар.
Најјефтинији пробиотици или они скупљи
На питање да ли узимати најјефтиније пробиотике или оне скупље одговор није једнозначан. Најјефтинији пробиотици могу пружити одређене користи за здравље. Ефикасност зависи од састава, броја бактеријских сојева, њиховој концентрацији и другим факторима.
Најјефтинији пробиотици често садрже мањи број бактеријских сојева и ниже концентрације бактерија у поређењу са скупљим производима. Међутим, и ови једноставнији пробиотици корисни су за одржавања равнотеже цревне микрофлоре, побољшања пробаве или јачање имунолошког система.
Најчешће цена пробиотика зависи од тога колико он има различитих сојева бактерија и коју количину корисних бактерија. Они који их имају више, скупљи су. Они најјефтинији пробиотици сигурно су мањег квалитета, али је важно истаћи да индивидуални одговор на пробиотике може варирати код људи, јер цревна микрофлора сваке особе може бити јединствена.
Зато је најбоља консултација са лекаром или нутриционистом за правилнији избор пробиотика који одговара вашим потребама.
Оставите одговор