Мала острвска држава Тајван (Taiwan) се раније звала Република Формоза (Republic Formosa). Након првог кинеско-јапанског рата на овом простору, рат је завршен споразумом којим се од Кине тражило да Јапану уступи Тајван и острва Пескадорес.
Становници Тајвана су углавном били против јапанске владавине. Као одговор на претњу јапанске окупације, локални званичници и племићи са острва прогласили су 17. априла 1895. године ову малу територију именом “Република Формоза”, како би потврдили своју независност и одупрли се дотадашњем утицају Јапана.
Декларација независности била је значајан моменат са циљем републике да успостави своју владу одвојену од кинеске династије Qing dynasty of China и нових јапанских владара. Декларација је садржала обећање демократске владе и нових модерних реформи у будућој малој земљи Формоза (Formosa).
Али, само пар недеља касније, Јапанци су започели инвазију на Формози, искрцавајући се у неколико тачака на острву, убрзо и у то време главни град, Тајнан (Tainan).
Тајван је у наставку дешавања постао јапанска колонија и задржао овај статус све до краја Другог светског рата 1945. године. Ово кратко постојање Републике Формоза се дефинише као претходница данашње Републике Кине, која данас њу сматра својом.
Црвена егзотичност
Данашња острвска држава Тајван, још од првог момента ће вам заблистати у својој изразитој егзотичности, у својој свуда присутној црвеној боји улица, црвених храмова и црвених залазака сунца, али и једној својој притајеној непознаности.
Туристи долећу углавном на интернационални аеродром Таоиуан, и настављају ка метрополи Тајвана Тајпеј. Целом површином аеродрома имате удобан тепих који вас прати све до излаза ка таксију. Љубазни момак, хостес аеродрома у белим рукавицама, вас испраћа до таксија и нуди вам папирић на коме је исписано име таксисте који вас одвози од аеродрома даље.
Већ на уласку у град, врхунац и знаменитост метрополе је импозантан небодер Taipei 101, објекат који ће вас импресионирати обликом гигантског бамбусовог штапа, 508 метара висине. Више година раније био је највиши објекат на свету. Његов видиковац има под од стакла, при чему ће вас узнемирити сопствени страх, а који ће проћи са предивним погледом на пространи гигантски град, на плави skyline. Небодер има уграђен специјални амортизер, такозвани Damper, који повећава сигурност од вибрација и расипање његове енергије, као и у многим светски врхунским мега-објектима.
Тајанствени храмови
Културолошки, Тајван ће вам изненађујуће много понудити. Класична кинеска култура, неприкосновено живи у тајванској демократији и њеним тајанственим храмовима (temples). Живост народне културе на Тајвану су управо њени многобројни храмови; њих више од 14.000 и на сваком месту.
Тајванцима су храмови она света места молитве, њихових састајалишта за друштвени живот, све и увек у једној опуштеној, свечаној и гостољубивој атмосфери.
Радо ћете желети да видите једну од највреднијих атракција Тајвана у метрополи Тајпеј, Музеј националне палате, National Palace Museum, са у свету највећом колекцијом кинеске уметности, покривајући при томе све периоде кинеских династија. Ови врло вредни експонати су донети из кинеског забрањеног града, царског центра моћи у Пекингу, након повлачења од комуниста, у 1949. години.
У најстаријој четврти града, зове се Wanhua, пронаћи ћете храм Mengjia Longshan, познат и као „Храм планине змајева“. Ово је са сигурношћу најпознатији храм у граду Тајпеј, изграђен 1738. године. Овде ће многи Тајванци долазити са цвећем, воћем и притајено прилазити свом светом храму.
Узбудљиве атракције
Замислите да у самом центру острвске државе постоје планинске висоравни и до 4.000 метара, а највиши врх се зове Yushan. Узбудљива природа која се слива све до предивних обала Пацифика, низ бујне суптропске вегетације, топле термалне изворе у широким националним парковима. На овој висини, иако ретко, у зимском периоду, могу врхови и да заснеже.
Туристи често посећују и један доста непознати град на самој западној обали Тајвана, Луканг. Разлог поседовања многих величанствених храмова, древних малих улица и старих традиционалних пијаца увек кинеске медицине.
Следећу атракцију Тајвана ни случајно не смете пропустити, чувено слатководно језеро Sun Moon Lake (Сунце-Месец-језеро). Задивљујуће мистично језеро, на надморској висини од 762 м, усађено у долинама сликовитих плажа. У наставку зелених простора, недалеко од језера, пронаћи ћете једно познато високопланинско рекреативно подручје, Alishan.
На крајњем југу острва, налази се други највећи, древни град Тајвана, Tainan, град јужне метрополе са најширом морском луком. На овом простору је древни манастир Foguanshan, најважнији будистички комплекс у целој југоисточној Азији. Нешто јужније наићи ћете на Kenting, популарну дестинацију за купање Тајванаца, на прилично топлој клими Тајвана целе године. Овде ћете бити збуњени невероватним пејзажем топлог југа и планине, каменим литицама у комбинацији са пешчаном пустињом. У овој природи, из снова, би најчешће пожелели да останете заувек.
Источни Тајван има нешто другачији пејзаж, карактеристичне планинске врхове, стеновите камене клисуре и оштрије прилазе мору. На овом делу живи већи проценат домородаца, такозвано аутохтоно становништво. Одавде, међутим, имате прекрасан, простран и другачији поглед на бескрајни простор Пацифика.
Око 140 километара јужније од метрополе Тајпеј, вредно је посети Taroko национални парк, чувену Тороко клисуру, са узбудљивим водопадима, оштрим мермерним клисурама – јединствено природно чудо Азије.
Елдорадо за сваког гурмана
Јапанска и кинеска кухиња је, без сумње, елдорадо за сваког гурмана. Туристи из Европе и света ће открити јединствени укус природе захваљујући добром квалитету тла и идеалној клими Тајвана. Овде ћете радо испробати кинеску кулинарску уметност у својој разноликости. Уз то, суптропско егзотично воће и поврће, говеђи резанци и чувени bubble чај. Све у безброј малих улица, поред увек присутне кинеске медицине. И увек у заласцима црвеног тајванског сунца.
У посети Тајвану није потребно да говорите народни језик Mandarin – енглески је у свим хотелима и многим туристичким hotspots присутан. Сваки туриста биће изненађен изузетном љубазношћу и крајњом отвореношћу Тајванаца и лепотом земље „црвених змајева”.
Оставите одговор