Воз је стајао да би Тито отишао код Диваца у Лучице код Пријепоља

У кући Славенка Дивца из пријепољског села Лучице налази се јединствена поставка – Спомен соба посвећена партизанима који су овде коначили током Другог светског рата, а један од најважнијих посетилаца свакако је био врховни командант Јосип Броз Тито.

Спомен соба у Лучицама код Пријепоља, фото РИНА
Спомен соба у Лучицама код Пријепоља / Фотографије: РИНА

– За народ је био важан његов пролазак кроз пријепољски крај. Сви су га дочекивали аплаузом и добродошлицом, тако је то било – прича времешни Славенко.

А да то гостопримство у кући Диваца Тито никада није заборавио говори и податак да је маршал кад год би путовао пругом Београд – Бар заустављао воз баш у овом месту, а и Дивци су били његови гости.

Спомен соба у Лучицама код Пријепоља, фото РИНА
Славенко Дивац: Мој отац који је био војнички тачан, некадашњи командант Милешевског одреда и ја отишли смо тачно у минут како су нам рекли. Ушли смо у воз у вагон који је за ту прилику сусрета био одређен и Тито је за десетак минута стигао. Сели су и причали и могу вам рећи да је био нормалан човек. Ништа уображено, ништа посебно, али видело се да је паметан

На жалост за ову Спомен собу данас ретко ко зна, а некада је била пуна посетилаца.

– Све основне и средње школе из Пријепоља су овде долазиле на излете, чак су правили и пешачке туре до Лучица како би посетили Спомен собу и како би чули биографије свих народних хероја који су долазили у ову собу и одавде руководили народно ослободилачким покретом – истиче Славенков најмлађи син Бранислав.

Он каже да је поносан на прошлост својих предака и то што се у његовој кући налази овакво обележје. Зуб времена ипак учинио је своје, али за рестаурацију експоната нико није заинтересован, чак ни они који су у њиховој кући инсталирали ову историјску поставку.

Ђетиња, Велики парк

Спомен соба у Лучицама код Пријепоља, фото РИНА
Владимира Перића Валтера изгледа сећају се још само Кинези, који би врло радо дошли у ову собу да виде како је овај чувени илегалац заиста изгледао и одакле је кренуо да брани Сарајево

– Ми смо се обраћали удружењу бораца из Пријепоља и добили смо одговор да они немају финансијских могућности да било шта уложе у ову Спомен собу, тако да ако у скоријој будућности не буде било улагања са њихове стране, ми ћемо наравно сами то урадити, али се плашимо да нисмо довољно стручни да на прави начин заштитимо фотографије и све остало што се у соби налази – нагласио је Бранислав.

Већина оних чије се фотографије и остала знамења налазе у овој соби, после Другог светског рата добили су своје улице, по њима су се звале школе и друге важне институције, међутим, данас су потпуно заборављени.

(РИНА)

Панорама Ужица

Поделите:

Места:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Односи се на обавештења о новим чланцима на сајту и важне информације о самом сајту. Нећете добијати никакве рекламе нити ће ваши подаци бити уступани трећим лицима.