Ужице којег нема – то је Ужице којег има.
(Ужице којег има – то је Ужице којег нема…)
Славко Вукосављевић
Албум старог Ужица, чије је прво издање 1993. године привукло велику пажњу читалачке публике радознале за прошлост овог града, доживео је друго издање, овога пута са преводом на енглески језик. Књига репрезентативна, по свему, садржају, опреми, квалитету штампе…
Аутор Милорад Искрин, историчар по струци, на почетку даје краћи, али садржајан преглед историје Ужица, од његовог првог помињања 1329. године, до почетка двадесетог века. На крају је преглед важнијих година из историје Ужица, и прилог под насловом „Разгледница у комикацији“.
Највећи део албума испуњен је фотографијама старог Ужица, тачније има их 191 и свака има кратак опис, шта је на њој приказано и шта се ту налази у данашњем Ужицу. И ове легенде су прави медаљони историје града.
Прва у низу је мање коришћена гравира која представља ужичку тврђаву у време аустро-турског рата 1737-1739. године. Следи ужичка тврђава како ју је видео Феликс Каниц, који је овуда пропутовао 1859. године. А затим и прве разгледнице Ужица с почетка прошлог века. Иначе, прву разгледницу Ужица урадио је београдски књижар Велимир Валожич, 1896. године. На њој је приказан панорамски изглед града, са Саборном црквом и простором око ње.
Право је уживање листати овај албум и на занимљив начин, уз обиље илустрација и историјских података, сазнавати како се Ужице развијало, како се мењао живот, ницале нове грађевине…

Сада имамо текст књиге преведен и на енглески језик, чиме се круг читалаца проширује. Могућност да управо овај албум буде поклон гостима из иностранства треба искористити – јер ће то бити прави избор.
Оставите одговор