Međunarodna kolonija umetničke keramike „Zlakusa“ predstavlja umetnički izraz starog grnčarskog zanata čija tradicija u selu Zlakusi kod Užica seže unazad više od 300 godina, a tehnološki proces izrade keramike, od posebne mešavine gline i sitno mlevenog kamena kalcita, sličan je onome u praistoriji.
Ovaj stari zanat za izradu posuđa u domaćinstvu (lonci, sačevi, đuvečare) do pre par decenija bio je pred gašenjem. Njime se bavilo samo nekoliko starih majstora koji su čuvali tajnu izrade veoma kvalitetnih i postojanih upotrebnih predmeta.
Shvativši vrednost i kulturno bogatstvo takvog načina izrade keramike, akademski slikar-keramičar Sofija Bunardžić, autorskim projektom „Keramika Zlakusa“ osmislila je načine da se stari zanat sačuva, a umetnost obogati novom tehnikom, do tada nepoznatoj u savremenoj umetničkoj keramici.
Tako je 1996. godine nastala Međunarodna kolonija umetničke keramike „Zlakusa“, svestrano podržana od ministarstava za kulturu i za nauku i tehnologiju, kao i od uglednih naučnih i umetničkih institucija u Srbiji.
Tokom deset dana u avgustu učesnici su radili u domaćinstvima majstora-grnčara u Zlakusi i posetili su više turističkih lokaliteta u užičkom kraju, kao što su Potpećka pećina, Mokra Gora, muzej „Staro selo“ u Sirogojnu. U Radionici za obradu umetničkog stakla “Tifani” u selu Tripkovi mogli su da se oprobaju u izradi predmeta od stakla.
Na kraju kolonije, po ustaljenom običaju, organizuje se pečenje manjih radova kako bi se sagledao čitav proces nastanka umetničkih predmeta, od ideje do pečenja na otvorenoj vatri. U septembru je pečenje velikih formi, a tokom jeseni tradicionalno se priređuje izložba radova u Umetničkoj galeriji u Užicu.
Tokom 28 godina trajanja, Mađunarodna kolonija umetničke keramike okupila je oko 400 umetnika iz 40 zemalja. Ostavili su oko 800 radova koji će, kako Grad Užice planira, dobiti prostor za stalnu izložbu.
Projektom „Keramika Zlakusa“ autora Sofije Bunardžić sačuvano je i obogaćeno prožimanje između tradicionalnog grnčarstva, jedinstvenog po materijalu i metodu rada, i savremenih tendencija u umetničkoj keramici.
Poraslo je i interesovanje mladih ljudi za ovaj zanat, tako da sada u Zlakusi ima više desetina majstora-grnčara koji se uveliko bave ovim zanatom. A kraj magistralnog puta od Požege do Užica nekoliko njih je otvorilo prodavnice grnčarije, na zadovoljstvo brojnih turista i putnika koji zastanu i kupe nešto od posuđa za svoje domaćinstvo.
Biljana Đorđević Bogdanović, arheolog: O GRNČARIJI IZ ZLAKUSE I NJENOM ZNAČAJU ZA ETNOLOŠKA I ARHEOLOŠKA ISTRAŽIVANJA
Nikola Kusovac, istoričar umetnosti: U ZNAKU TRADICIJE
Međunarodna kolonija umetničke keramike „Zlakusa“ / International Colony of Fine Art Ceramics
Colony Director Sofija Bunardzic, academic painter-ceramist: PROJECT OF THE INTERNATIONAL COLONY CERAMICS
Biljana Djordjević-Bogdanović, archaeologist: ON ZLAKUSA POTTERY AND ITS SIGNIFIANCE FOR ETHNOLOGICAL AND ARCHEOLOGICAL RESEARCH
Nikola Kusovac, Art historian: IN THE SPIRIT OF TRADITION
Ljiljana Nikolic, Art Historian/Fine Art Critic: THE FIRST INTERNATIONAL COLONY OF CERAMICS
Keiko Harada, Japan: THE ZLAKUSA SUMMER WORKSHOP
Ostavite odgovor